Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Erol Alkan'ın Yeni Albümü "Junjunela" Çıktı

Akordeon ustası, yorumcu ve şair Erol Alkan'ın yeni albümü "Junjunela" çıktı.

Akordeon ustası, yorumcu ve şair Erol Alkan'ın yeni albümü "Junjunela" çıktı. Birbirinden güzel Artvin-Gürcü müziklerini ustalıkla yorumlayan Erol Alkan "Junjunela" albümü ile büyük çıkış yaptı. 
Uzun zamanıdır albüm çıkarmayan sanatçının bu albümle albüm hasretini giderecek. Gürcü müziğin Türkiye'deki en önemli yönetmenlerinden biri İberya Özkan'ın yönettiği albümde Artvin-Borçka yöresinden Gürcüce şarkısı "Jujunela" albüme isim veren şarkı oldu. 

Erol Alkan ilk defa "Jujunela" albümünün tanıtımını ve albümün ilk performansını 8 Haziran 2008 tarihinde Chveneburi.Net-Radio Chveneburi.Net tarafından organize edilen "Büyük Chveneburi Buluşması"nda sevenleriyle paylaştı. "Jujunela" şarkısı son günlerde dillerden düşmeyen şarkı olması albümün ne kadar başarılı olduğunun göstergesi.

Erol Alkan'ın "Jujunela" albümünü mutlaka edinin, tavsiyesinde bulunuyoruz...

Albümü Olimpiyat Müzik'ten temin edebilirsiniz.
Adres: İ. M. Ç. Altıncı  Blok  No: 6639 Unkapanı-İstanbul
Telefonlar: 0212 512 91 87 - 0212 520 00 71 - 0532 644 17 24

Erol ALKAN (Davladze) / (Akordeonist, Şarkıcı, Şair)

1956 Yılında Artvin-Şavşat-Meydancık'ın (İmerhevi) Zakiyeti (Yağlı) Köyü'nde doğdu. İlk akordeon derslerini babasından alarak 14 yaşında çalmaya başladı. 20 yaşına dek yöresindeki düğün ve şenliklerde, sesiyle ve akordeonuyla, tanınan ve beğenilen sanatçı oldu.

Askerliğini İstanbul'da Mehter Takımı'nda müzisyen olarak tamamladıktan sonra Bursa'ya yerleşti.

Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı'na bağlı Karagöz Halk Dansları Topluluğu'na katılarak farklı yörelerin folk müzikleriyle repertuarını zenginleştirdi. Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Ekipleri'nde bulundu. Bursa'nın birçok ilk ve ortaöğretim okullarının ve derneklerinin ekiplerinde yer alarak halk oyunları yarışmalarının çoğuna katıldı. Birçok birincilikleri bulunan tüm bu gruplarla birlikte 25 değişik ülkedeki folklor festivalleri ve yarışmalarında bulundu.

1996'da, Anadolu Folklor Vakfı, Dijon'da (Fransa) Dünya Halk Oyunları Yarışması'nda Altın Anahtar ödülünü, 1998'de ise Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, Zakapone'de (Polonya) Avrupa Halk Oyunları Yarışması'nda Altın Balta ödülünü kazandı. Ülkemize birincilikler kazandıran bu ekiplerde akordeonuyla yer almıştı.

1986'da Bursa'daki Gürcülerin kurduğu, Batum ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin bünyesindeki, 17 kişilik kadrodan oluşan "Kafdağı Müzik Topluluğu"na katıldı. Topluluğun kurucusu ve yönetmeni İberya Özkan'dan ileri seviyede akordeon ve müzik dersleri aldı. Topluluğun çıkarmış olduğu "Kafdağı'ndan Ezgiler" ve "Kafdağı'ndan Anadolu'ya" adlı albümlerinde akordeon, garmon çaldı, vokal ve sololarda yer aldı.

Evli ve 2 çocuk babası olup, anadili Gürcüce'yi iyi derecede bilmektedir. Özellikle Artvin, Kafkas ve Acara Danslarını akordeon ve garmon ile çalmasındaki ustalığının yanı sıra, sesi ve çok sayıdaki Gürcüce şarkı repertuarına sahip oluşu dikkati çekmektedir. 

“Akordeonla Artvin Oyun Havaları” ve “Karçhal Ezgileri” adlı, özellikle yörede çok beğenilen iki albüm çıkartmıştır. Son olarak, yeni çıkardığı “Jujunela” albümü ile büyük bir çıkış yapmıştır.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
67 Kez Görüntülendi.
Konser, Söyleşi ve Gürcü Kaligraf Sergisi
Duyurular
816 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
262 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
211 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
553 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
281 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
980 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
504 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
1066 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
514 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını