Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Erol Alkan'ın Yeni Albümü "Junjunela" Çıktı

Akordeon ustası, yorumcu ve şair Erol Alkan'ın yeni albümü "Junjunela" çıktı.

Akordeon ustası, yorumcu ve şair Erol Alkan'ın yeni albümü "Junjunela" çıktı. Birbirinden güzel Artvin-Gürcü müziklerini ustalıkla yorumlayan Erol Alkan "Junjunela" albümü ile büyük çıkış yaptı. 
Uzun zamanıdır albüm çıkarmayan sanatçının bu albümle albüm hasretini giderecek. Gürcü müziğin Türkiye'deki en önemli yönetmenlerinden biri İberya Özkan'ın yönettiği albümde Artvin-Borçka yöresinden Gürcüce şarkısı "Jujunela" albüme isim veren şarkı oldu. 

Erol Alkan ilk defa "Jujunela" albümünün tanıtımını ve albümün ilk performansını 8 Haziran 2008 tarihinde Chveneburi.Net-Radio Chveneburi.Net tarafından organize edilen "Büyük Chveneburi Buluşması"nda sevenleriyle paylaştı. "Jujunela" şarkısı son günlerde dillerden düşmeyen şarkı olması albümün ne kadar başarılı olduğunun göstergesi.

Erol Alkan'ın "Jujunela" albümünü mutlaka edinin, tavsiyesinde bulunuyoruz...

Albümü Olimpiyat Müzik'ten temin edebilirsiniz.
Adres: İ. M. Ç. Altıncı  Blok  No: 6639 Unkapanı-İstanbul
Telefonlar: 0212 512 91 87 - 0212 520 00 71 - 0532 644 17 24

Erol ALKAN (Davladze) / (Akordeonist, Şarkıcı, Şair)

1956 Yılında Artvin-Şavşat-Meydancık'ın (İmerhevi) Zakiyeti (Yağlı) Köyü'nde doğdu. İlk akordeon derslerini babasından alarak 14 yaşında çalmaya başladı. 20 yaşına dek yöresindeki düğün ve şenliklerde, sesiyle ve akordeonuyla, tanınan ve beğenilen sanatçı oldu.

Askerliğini İstanbul'da Mehter Takımı'nda müzisyen olarak tamamladıktan sonra Bursa'ya yerleşti.

Bursa Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı'na bağlı Karagöz Halk Dansları Topluluğu'na katılarak farklı yörelerin folk müzikleriyle repertuarını zenginleştirdi. Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Ekipleri'nde bulundu. Bursa'nın birçok ilk ve ortaöğretim okullarının ve derneklerinin ekiplerinde yer alarak halk oyunları yarışmalarının çoğuna katıldı. Birçok birincilikleri bulunan tüm bu gruplarla birlikte 25 değişik ülkedeki folklor festivalleri ve yarışmalarında bulundu.

1996'da, Anadolu Folklor Vakfı, Dijon'da (Fransa) Dünya Halk Oyunları Yarışması'nda Altın Anahtar ödülünü, 1998'de ise Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi, Zakapone'de (Polonya) Avrupa Halk Oyunları Yarışması'nda Altın Balta ödülünü kazandı. Ülkemize birincilikler kazandıran bu ekiplerde akordeonuyla yer almıştı.

1986'da Bursa'daki Gürcülerin kurduğu, Batum ve Havalisi Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin bünyesindeki, 17 kişilik kadrodan oluşan "Kafdağı Müzik Topluluğu"na katıldı. Topluluğun kurucusu ve yönetmeni İberya Özkan'dan ileri seviyede akordeon ve müzik dersleri aldı. Topluluğun çıkarmış olduğu "Kafdağı'ndan Ezgiler" ve "Kafdağı'ndan Anadolu'ya" adlı albümlerinde akordeon, garmon çaldı, vokal ve sololarda yer aldı.

Evli ve 2 çocuk babası olup, anadili Gürcüce'yi iyi derecede bilmektedir. Özellikle Artvin, Kafkas ve Acara Danslarını akordeon ve garmon ile çalmasındaki ustalığının yanı sıra, sesi ve çok sayıdaki Gürcüce şarkı repertuarına sahip oluşu dikkati çekmektedir. 

“Akordeonla Artvin Oyun Havaları” ve “Karçhal Ezgileri” adlı, özellikle yörede çok beğenilen iki albüm çıkartmıştır. Son olarak, yeni çıkardığı “Jujunela” albümü ile büyük bir çıkış yapmıştır.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Faaliyetler
423 Kez Görüntülendi.
Macahel Vakfı Gürcüce Kurslarını Açtı
Faaliyetler
349 Kez Görüntülendi.
Gürcü Kültür Evi'nde Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!
GÜNDEM
587 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Salome Zurabişvili Oldu
GÜNDEM
224 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi Yarın
EKONOMİ
329 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yeni Başkanını Seçti
GÜNDEM
432 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi İstanbul'da STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi
GÜNDEM
270 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi'den Güven Mektubu
GÜNDEM
322 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçim Tarihi Belli Oldu
Duyurular
466 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
667 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin