Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Simon Zazadze'yi Kaybettik

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

1917 yılında babası Paul Zazadze Gürcistan'ın Ahaltsihe'den İstanbul'a gelmiş. Baba Paul Zazadze İstanbul Tahtakale'de kurduğu "Kartal Çelik" firması ile "Zaza" markası ile kısa zamanda İstanbul'un en büyük tüccarları arasına girer. 

Birçok ödül ve nişana sahip Simon-Paul Zazadze’lere “Gürcüstan Devlet Nişanı” da verilmişti. Simon Zazadze’ye 1997 yılında Gürcüstan’ın ilk fahri vatandaşlığı da verilmiştir. Dokuz dil bilen Simon Bey’e Batum, Ahaltsihe ve Tiflis üniversitelerinden doktora; Kutaisi Üniversitesi’nden profesörlük unvanına sahipti.

Gürcistan'ın ilk bağımsızlık dönemine (1918-1921) de tanıklık eden Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı'nın bünyesinde bulunan kütüphanenin de bugüne kadar ulaşmasını sağlayan Simon Zazadze, Şişli Bomonti'de Katolik Kilisesi Vakfı'na ait arasayı Türk-Gürcü Vakfı'na vererek burada bir kültür merkezinin yükselmesi için büyük çabalar sarfetmişti.

Üç Kuşak Zazadze'ler
//www.chveneburi.net/uc-kusak-zazadzeler-makale,17.html


 

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
250 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
509 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin
GÜNDEM
470 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kaldı
Duyurular
100 Kez Görüntülendi.
Konser, Söyleşi ve Gürcü Kaligraf Sergisi
Duyurular
857 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
297 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
238 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
600 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
296 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
996 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı