Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Simon Zazadze'yi Kaybettik

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

1917 yılında babası Paul Zazadze Gürcistan'ın Ahaltsihe'den İstanbul'a gelmiş. Baba Paul Zazadze İstanbul Tahtakale'de kurduğu "Kartal Çelik" firması ile "Zaza" markası ile kısa zamanda İstanbul'un en büyük tüccarları arasına girer. 

Birçok ödül ve nişana sahip Simon-Paul Zazadze’lere “Gürcüstan Devlet Nişanı” da verilmişti. Simon Zazadze’ye 1997 yılında Gürcüstan’ın ilk fahri vatandaşlığı da verilmiştir. Dokuz dil bilen Simon Bey’e Batum, Ahaltsihe ve Tiflis üniversitelerinden doktora; Kutaisi Üniversitesi’nden profesörlük unvanına sahipti.

Gürcistan'ın ilk bağımsızlık dönemine (1918-1921) de tanıklık eden Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı'nın bünyesinde bulunan kütüphanenin de bugüne kadar ulaşmasını sağlayan Simon Zazadze, Şişli Bomonti'de Katolik Kilisesi Vakfı'na ait arasayı Türk-Gürcü Vakfı'na vererek burada bir kültür merkezinin yükselmesi için büyük çabalar sarfetmişti.

Üç Kuşak Zazadze'ler
//www.chveneburi.net/uc-kusak-zazadzeler-makale,17.html


 
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
736 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
209 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
163 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
463 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
246 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
945 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
475 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
1021 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
465 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını
Faaliyetler
1608 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!..