Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Simon Zazadze'yi Kaybettik

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. 83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Simon Aleksandre Zazadze 6 Ekim 2016 tarihinde Fransa'da geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

83 yaşında aramızdan ayrılan Simon Zazadze için  İstanbul-Şişli'de, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Notre Dame de Sion Fransız Lisesi avlusunda bulunan "Saint Esprit Kilisesi"nde 11 Ekim Salı günü saat 10:00'da dini törenin ardından aile mezarlığında toprağa verilecek.

1917 yılında babası Paul Zazadze Gürcistan'ın Ahaltsihe'den İstanbul'a gelmiş. Baba Paul Zazadze İstanbul Tahtakale'de kurduğu "Kartal Çelik" firması ile "Zaza" markası ile kısa zamanda İstanbul'un en büyük tüccarları arasına girer. 

Birçok ödül ve nişana sahip Simon-Paul Zazadze’lere “Gürcüstan Devlet Nişanı” da verilmişti. Simon Zazadze’ye 1997 yılında Gürcüstan’ın ilk fahri vatandaşlığı da verilmiştir. Dokuz dil bilen Simon Bey’e Batum, Ahaltsihe ve Tiflis üniversitelerinden doktora; Kutaisi Üniversitesi’nden profesörlük unvanına sahipti.

Gürcistan'ın ilk bağımsızlık dönemine (1918-1921) de tanıklık eden Gürcü Katolik Kilisesi Vakfı'nın bünyesinde bulunan kütüphanenin de bugüne kadar ulaşmasını sağlayan Simon Zazadze, Şişli Bomonti'de Katolik Kilisesi Vakfı'na ait arasayı Türk-Gürcü Vakfı'na vererek burada bir kültür merkezinin yükselmesi için büyük çabalar sarfetmişti.

Üç Kuşak Zazadze'ler
//www.chveneburi.net/uc-kusak-zazadzeler-makale,17.html


 
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
547 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
97 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
66 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
342 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
187 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
884 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
408 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
921 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
390 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını
Faaliyetler
1463 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!..