Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcistan-Suudi Arabistan Ticareti İvme Kazandı

Gürcistan ile Suudi Arabistan arasındaki dış ticaret hacmi %200 artarak rekor kırdı.

Gürcistan ile Suudi Arabistan arasındaki dış ticaret hacmi %200 artarak rekor kırdı. Gürcistan’ın Suudi Arabistan büyükelçisi George Janjgava yaptığı açıklamada Gürcistan’daki Suudi Arabistan yatırımlarının  100 milyon doları aştığını kaydetti.

2016 yılının Ocak-Eylül döneminde 26 bin Suudi Arabistanlı turistin Gürcistanı ziyaret ettiğini aktaran  George Janjgava yıl sonuna kadar bu rakamın 30 bini aşabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl 3 bin Kraliyet vatandaşı ile birlikte toplam 13 bin Suud vatandaşı Gürcistanı ziyaret etmişti. Rakamlara bakıldığında Gürcistan’ın Suudiler için bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen büyükelçi George Janjgava, Suud vatandaşların kolay bir şekilde Gürcistana vizesiz giriş-çıkış yapılabilmelerinin bu alandaki yoğunluğa katkı sağladığını söyledi. Suudi Arabistan vatandaşları tıpkı ABD ve Avrupa Birliği ülke vatandaşları gibi Gürcistana herhangi bir başvuru yapmadan girebiliyor ve bir yıl süre ile kalabiliyor. Ayrıca Suudi Arabistanda yaşayan ve yasal ikameti bulunan Asya ve Afrika uyruklular da Gürcistana vizesiz girerek 3 ay kalabiliyor.

İki ülke arasındaki ticaret ile ilgili bilgiler aktaran George Janjgava, Gürcistan’ın Suudi Arabistan’a 90 bin adet küçük baş hayvan ile beraber maden suyu ve askeri alanda kullanılan medikal araçlar ihraç ettiğini söyledi. Geçtiğimiz yaz Dammam’daki Kral Fahd havaalanından Gürcistan’ın Tiflis kentine direk uçuşlar başlamıştı.

Buna ek olarak Riyad ve Cidde’den Gürcistan’a direk uçuşların başlaması için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten George Janjgava, ilerleyen dönemde bu konuyla ilgili de sonuç alacaklarına inandığını kaydetti. Bu tür hedef odaklı çalışmaların neticesinde iki ülke arasındaki dış ticaret yoğunluğunun daha da artacağına inandığını söyleyen Janjgava, Gürcistan’ın ihracat anlamında farklı coğrafyalara açılma hedefinin teker teker gerçekleştiğinin altını çizdi.
 
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
250 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
509 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin
GÜNDEM
470 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kaldı
Duyurular
100 Kez Görüntülendi.
Konser, Söyleşi ve Gürcü Kaligraf Sergisi
Duyurular
857 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
297 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
238 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
600 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
296 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
996 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı