Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcüler

Özge Ç. Denizci’nin 2004-2009 yılları arasında, Türkiye’de ve ağırlıklı olarak Gürcistan’da yapmış olduğu müzikal araştırmaları, “Gürcüler: Dil, Tarih, Kültür ve Müzik” adlı kitabında toplandı.

GÜRCÜLER

Özge Ç. Denizci’nin 2004-2009 yılları arasında, Türkiye’de ve ağırlıklı olarak Gürcistan’da yapmış olduğu müzikal araştırmaları, “Gürcüler: Dil, Tarih, Kültür ve Müzik” adlı kitabında toplandı. Yazarın “Gürcistan Müzik Kültüründe Polifoni ve Performans Pratikleri” başlıklı bitirme projesiyle başladığı Gürcü müziği çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan bu kitapta, Gürcü müziğinin ayrıştırıcı özelliklerinin yanı sıra Gürcistan tarihi, kültürü ve dili ile ilgili detaylar da bulunuyor.

Düğünlerinden cenaze törenlerine, dillerinden tarihlerine her bir kültürel öğenin müzikle yoğrulduğu, insan sesinin birlikte iş yapmaktan, birlikte ağlamaya kadar harmanlandığı Gürcistan’a dair merak edilen pek çok şeyi bu kitapta bulmak mümkün. 

Sınır komşumuz Gürcistan’da detaylı bir etnografik çalışmanın ve uzun süren araştırmaların ürünü olan bu kitapta, Gürcü kültürünün başka kültürlerle olan benzerlikleri ve ilişkileri de irdeleniyor.

Tarih, dil, kültür ve müzik... Gürcüler hakkında kaynağından bilgi edinme şansını bu kitapla bulacaksınız...

Yazara İlişkin
1982 doğumlu, araştırmacı ve müzik yazarı Özge Ç. Denizci'nin 2000 yılından başlayarak çeşitli dergilerde müzik ve sosyoloji ile ilgili makaleleri yayınlandı, müzik konulu pek çok belgesel film çekti. Akşam Gazetesi’nin eklerinde muhabirlik yaptı. Volume, Sound, Yeni Aktüel, Cosmogirl, Draje, Orkestra, Nokta, Ekmek Mizah Dergisi ve Cinecafe'de yazıları yayınlandı. Halen Akşam Gazetesi’nin eklerine dışarıdan haber yapıyor, Kadıköy Dergisi’nde “Bozuk Çalar” isimli köşesinde yazıyor ve ikinci kitabını yayına hazırlıyor.

Eser: Gürcüler
Kategori: Dil, Tarih, Kültür ve Müzik
Yazarı: Özge Ç. Denizci
Yayınevi: Chiviyazıları Yayınevi (mjora)
Baskı Yılı: 2010
Sayfa: 216

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
70 Kez Görüntülendi.
Konser, Söyleşi ve Gürcü Kaligraf Sergisi
Duyurular
822 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
262 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
212 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
555 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
283 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
983 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
505 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
1070 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
516 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını