Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

AB'den Gürcistan'a Vizesiz Seyahate İzin Çıktı!

Avrupa Parlamentosu'nda  prosedür gereği bir oylamadan sonra Gürcistan vatandaşlarının AB ve AB aday ülkelerine, Schengen bölgesine üye olan ülkelere vizesiz seyahat edebilmesine olanak sağlanmış olunacak.

Avrupa Birliği, Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlarının vizesiz seyahat etmelerini öngören anlaşma konusunda uzlaşmaya vardı.

Avrupa Parlamentosu'nda prosedür gereği bir oylamadan sonra Gürcistan vatandaşlarının AB ve AB aday ülkelerine, Schengen bölgesine üye olan ülkelere vizesiz seyahat edebilmesine olanak sağlanmış olunacak. Ancak AB üyesi İngiltere ve İrlanda bu anlaşma dışında. 

AB üyeleri ile Avrupa Parlamentosu arasında dün gece yürütülen görüşmeler sonucunda, acil durumlarda vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınmasını öngören mekanizmanın şartları üzerinde uzlaşma sağlandı.

AB ülkelerine vize serbestliğine Gürcistan vatandaşı olan tüm pasaport sahipleri için geçerli olacak. Bu imkanı Rusya tarafından işgal altındaki Gürcistan'ın iki bölgesi Abhazya (Abkhazeti) ve Güney Osteya (Tskhivali) yaşayanlarda faydalanacak.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri'nden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın sosyal medya üzerinden Gürcüce Gürcistan'a vize muafiyeti verilmesinin desteklenmesi yönündeki paylaşımlar  yapmıştı. Gürcistan'a vize muafiyetini destekleyici benzer bir açıklama yapan Hahn da sosyal medya hesabı üzerinden "Gürcistan ve Ukrayna'ya hemen vize serbestisi verilmeli. Onlar bunu hakketti." paylaşımında bulundu.

Donald Tusk, AB'nin vize serbestisi anlaşmalarına "fren mekanizması" uygulaması konusunda varılan anlaşma sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Vize serbestisi frenleme mekanizma müzakereleri sona erdi. Şimdi ise Ukrayna ve Gürcistan'ın vizesiz seyahat edebilmesi için son adımları atma zamanı." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
250 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
509 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin
GÜNDEM
470 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kaldı
Duyurular
100 Kez Görüntülendi.
Konser, Söyleşi ve Gürcü Kaligraf Sergisi
Duyurular
857 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
297 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
238 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
600 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
296 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
996 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı