Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcistan Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Görüştü

9. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap etmek için Türkiye'ye gelen Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Canelidze, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

9. Büyükelçiler Konferansı'nda büyükelçilere hitap etmek için Türkiye'ye gelen Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Canelidze, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistan'ın NATO'ya olan güçlü desteğini bir kere daha dile getirdi. Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının nasıl hazırlanacağını ele aldıklarını, Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışını bu yıl zirve vesilesiyle gerçekleştireceklerini söyledi. Görüşmede ekonomi, Suriye ve Karadeniz gibi bölgesel konularda konuşuldu.

Konuk Bakan Canelidze Gürcistan'ın iyi bir dostu olan Türkiye ile stratejik ortak olduklarını iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25'inci yılını kutladıklarını kaydetti.  

Canelidze, Türkiye ve Gürcistan ilişkilerinin, iki komşu ülkenin ortak çıkar ve saygı temelinde nasıl işbirliği ve ortaklık geliştirebileceği konusunda örnek olduğuna dikkati çekti. 

Siyasi alanda mükemmel bir ilişkiye sahip iki ülkenin ekonomik alanda da ilişkilerini geliştirdiğini kaydeden Canelidze, Türkiye'nin Gürcistan'ın bir numaralı ticari ortağı olduğunu söyledi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Canelidze, "Şimdi küresel barışı tehdit eden bütün terörist ve radikal gruplara karşı dünyanın tek ses olma zamanı. Türkiye, bölgede barışın inşa edilme sürecinde en büyük çabayı gösteren ülkelerden biri." dedi.

Büyükelçiler ve diplamatlara hitapm eden konuk Bakan Canelidze büyükelçilere, transit ulaşım ve enerji işbirliği yönündeki işbirliğinin gelişmesi yönünde çalışmalarını önerdi. Türkiye ve Gürcistan arasındaki çok yünlü işbirliğini değerlendiren Canelidze, Türk yatırımcılarının dahada fazla yatırım yapması yönündeki temennilerini dile getirdi.
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
778 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
237 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
189 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
508 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
265 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
967 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
489 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
1051 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
495 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını
Faaliyetler
1688 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!..