Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcistan Kültür Bakanı, Kapadokya'da

Kapadokya'daki tarihi ve kültürel değerleri yerinde görmek için Nevşehir'e gitti.

Kapadokya'daki tarihi ve kültürel değerleri yerinde görmek için Nevşehir'e gitti. Gürcistan Ankara Büyükelçisi İrakli Koplatadze ve bakanlığına bağlı üst düzey heyetle UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan merkezleri ziyaret etti. Giorgadze, ülkesine gittiğinde Kapadokya'nın gönüllü tanıtım elçisi olacağını, bölgenin doğal güzelliklerinin mutlaka görülmesi gerektiğini, ülkesinin vatandaşlarına Kapadokya'yı ziyaret etmeleri için tavsiyede bulunacağını belirtti. 

Kapadokya'ya ilk kez geldiğini aktaran Giorgadze, peribacaları ve doğal kaya oluşumları arasında gezerken geçmişte yolculuk yaptığı hissine kapıldığını anlattı. Giorgadze, "Burasıyla ilgili daha önce hiç fikrim yoktu, ilk defa geliyorum. Kapadokya, Hıristiyanlık tarihi için çok önemli bir yer. Bu tarihi ve kültürel zenginlik içinde kendimi tarihin içine konuk olmuş gibi hissediyorum." diye konuştu. 

"Kapadokya bir pastanın üzerindeki çilek gibi" Bölgedeki kayadan oyma tarihi kilise ve manastırları ziyaret ettiğini dile getiren Giorgadze, dünyanın çeşitli yerlerindeki birçok tarihi ve turistik merkezi gezdiğini ancak Kapadokya'da yaşadığı deneyimin diğerlerinden farklı olduğunu vurguladı. Giorgadze, "Burayı görmekle kendimi çok şanslı hissettim. Kapadokya adeta bir pastanın üzerindeki çilek gibi, harikulade bir bölge." ifadesini kullandı. 

Ülkesine dönüp ailesine ve dostlarına Kapadokya'yı anlatmak için sabırsızlandığını belirten Giorgadze, şöyle devam etti: "Kapadokya'da mağaralar ve tarihi kaya kiliselerdeki freskler çok iyi korunmuş. Üzerinden yüzlerce yıl geçti ama sağlam bir şekilde bugüne kadar gelmiş. İnsanlık için bu çok önemli bir durum. Bunlar çok eski zamanlardan kalma miras. Doğal yapısı ve kültürel zenginlikleri nedeniyle güzel bir tatil yapmak isteyen herkesi buraya davet ediyorum. Kapadokya, muhteşem bir yer. Tarihi kiliseler ve kaya mekanlar karşısında büyülendim. Ülkeme döndüğümde herkese tavsiye edeceğim. Ailemi ve arkadaşlarımı gezip görmeleri için Kapadokya'ya göndereceğim.Onların da mutlaka görmesini istiyorum. 

"Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Ankara'da bir araya geldiklerini aktaran Giorgadze, görüşmede turizm konusunu ele aldıklarını belirterek, "Gürcistan ve Türkiye'de turizm potansiyeli çok güçlü, her iki ülkede de çok özel miraslar var. Ülkelerimizin birbiri için stratejik önemi de var. Komşu ülkeler olduğumuz için elimizde fırsatlarımız var. Turizm açısından karşılıklı kararlar aldık." değerlendirmesinde bulundu.


Yorumlar

Daha Fazla Haber
Faaliyetler
407 Kez Görüntülendi.
Macahel Vakfı Gürcüce Kurslarını Açtı
Faaliyetler
344 Kez Görüntülendi.
Gürcü Kültür Evi'nde Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!
GÜNDEM
584 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Salome Zurabişvili Oldu
GÜNDEM
223 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi Yarın
EKONOMİ
325 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yeni Başkanını Seçti
GÜNDEM
423 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi İstanbul'da STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi
GÜNDEM
267 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi'den Güven Mektubu
GÜNDEM
321 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçim Tarihi Belli Oldu
Duyurular
463 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
664 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin