Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcistan'daki Yerel Seçim Sonuçları Açıklandı

21 Ekim'de yapılan yerel seçimlerin ilk turu yapıldı. Resmi olmayan sonuçların açıklandığı seçimde 400'e yakın seçim ihlalleri yapıldığı gerekçesi ile yapılan itirazlar bulunmasına rağmen, uluslararası gözlemcilerin genel olarak demokratik ortamda geçtiği yönünde açıklamalar yapıldı.

21 Ekim'de yapılan yerel seçimlerin ilk turu yapıldı. Resmi olmayan sonuçların açıklandığı seçimde 400'e yakın seçim ihlalleri yapıldığı gerekçesi ile yapılan itirazlar bulunmasına rağmen, uluslararası gözlemcilerin genel olarak demokratik ortamda geçtiği yönünde açıklamalar yapıldı.

İlk turda Batum ve Tiflis belediye başkanları seçildi. Belediye seçimlerinde ilk turda %50'den fazla oyu olan aday belediye başkanı seçiliyor. Batum ve Tiflis belediye başkanlıklarını iktidar partisi Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) adayları seçildi. Tiflis'den eski Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kakhi Kaladze oyların %51.13'ünü alarak belediye başkanlığına seçildi Batum'dan ise Laşa Komakhidze %55.95 oyla belediye başkanlığına seçildi. 

Tiflis'de Kakhi Kaladze'den sonra en çok oyu bağımsız aday %17,49 oy oranıyla Aleka Elisaşvili ardından Ulusal Birlik Hareket Partisi'nin (Ertiani Natsionaluri Modzravoba) adayı %16,53 oy oranıyla eski gazteci Rustavi2 TV'nin anahaber (Kurieri) sunucusu Zaal Udumaşvili oldu.

İlk turda seçilemeyen belediye başkanları ençok oy alan iki aday ikinci turda yarışacak. Bunların arasında en dikkati çeken yer ise Ozurgeti. Adayların ikiside ikdidar partisi Gürcü Hayali (Kartuli Otsneba) kökenli aday birbirleriyle yarıştı Ozurgeti'de önce iktidar partisinden aday gösterilen ardından bağımsız aday olarak seçime giren ve %41,86 oy alan Konstanine Şaraşenidze ile %43,35 o oranıyla Beglar Sioridze ikinci turda tekrar yarışacak.

Ozurgeti haricinde Kutaisi, Kazbegi, Khaşuri ve Borcomi kentleri de ikinci turda beldeiye başkanlarını seçecek. Kutaisi'de iktidar partisi Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) adayı Giorgi Jiğvaria %48,75 oranında oy alırken eski Dışişleri Bakanı Ulusal Birlik Hareket Partisi'nin (Ertiani Natsionaluri Modzravoba) adayı Grigol Vaşadze ise %26,89 aldı.

Kazbegi'de Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) adayı Alaksandre Zagaşvili %44,62 oranında oy alırken Özgür Gürcistan (Tavisupali Sakartvelo) adayı Sandro Kamaraşvili %26,85 oranında oy aldı.

Khaşuri'de Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) adayı Giorgi Gurasvaşvili %42,24 oranında oy alırken muhalefet partilerin ortak adayı Ramaz Nozadze %18,48 oranında oy aldı.

Borcomi'de ise Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) adayı Levan Lipartia %40,35 oranında oy alırken Vatansever Birliği'nin (Patriotta Aliansi) adayı Zaza Çaçanidze %40,15 oranında oy aldı.
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Duyurular
736 Kez Görüntülendi.
Shavnabada İstanbul'da
Duyurular
209 Kez Görüntülendi.
Anadili Günü
Duyurular
163 Kez Görüntülendi.
Gürcü Edebiyatı Günü
GÜNDEM
463 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
246 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
945 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
475 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
1021 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
465 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını
Faaliyetler
1608 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!..