Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı

Cuma günü tekrar gözaltına alınan Gürcistan eski Devletbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Ukrayna'da bugün 9 saate yakın devam eden mahkemenin ardından serbest bırakıldı.


Cuma günü tekrar gözaltına alınan Gürcistan eski Devletbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Ukrayna'da bugün 9 saate yakın devam eden mahkemenin ardından serbest bırakıldı.
 
Saakaşvili'ye Yuliya Timoşenko ve 12 Ukrayna milletvekilinin eşlik ettiği mahkeme bugün 9 saate yakın devam etti. Ukrayna ve Gürcistan'daki TV'lerden canlı yayınlanan mahkemede Saakaşvili ve avukatları savunmalarını yaptı. Ülkenin bir numaralı gündemi haline gelen mahkeme sürecinde Saakaşvili, zaman zaman mahkeme aralarında Ukrayna ve Gürcistan TV kanallarına telefonla canlı bağlandı. Cam bölmeden hakim karşısına çıkarılan Saakaşvili önce Ukrayna ardından Gürcistan milli marşını okudu. Cam bölmeden çıkarılma talebinde bulunan Saakaşvili mahkeme bu talebini yerine getirdi ve mahkeme cam bölmenin dışında devam etti.

Saakaşvili'ye Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko Rus ajanlığı suçlaması yöneltilmişti. Saakaşvili savunmasında "Hayatı Rus karşıtlığı ile geçen birine bu suçlaması yönetilmesi kadar saçma bir şeyin olamayacağını, madem öyle ise beni diğer Rus ajanları ile Rusya'ya iade edin, diğer ajanlarla beni takas edin" dedi.

Tüm dünyanın merakla izlediği mahkeme yaklaşık 10 metrekare bir salonda yoğun basın mensupları, milletvekilleri ve mahkeme heyetinin üst üste olduğu bir salonda tüm gün devam etti. Dışarda binlerce destekçinin gösterileri devam ederken mahkeme kararını Saakaşvili'nin serbest bırakılması yönünde oldu.
 
Dışarıya çıktıktan sonra destekçilerin yoğun sevgi gösterisi ile karşılaşan Saakaşvili destekçilerine teşekkür etti. Rüşvet ve yolsuzluklarla mücadeleye devam edeceğini belirten Saakaşvili serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamada gazetecilerin, serbest bırakılmama durumunda ne yapacaktınız sorusu üzerine "Milyonlar buraya dökülürüdü" karşılığını verdi.
 
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Faaliyetler
781 Kez Görüntülendi.
Macahel Vakfı Gürcüce Kurslarını Açtı
Faaliyetler
678 Kez Görüntülendi.
Gürcü Kültür Evi'nde Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!
GÜNDEM
796 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Salome Zurabişvili Oldu
GÜNDEM
298 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi Yarın
EKONOMİ
448 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yeni Başkanını Seçti
GÜNDEM
688 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi İstanbul'da STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi
GÜNDEM
381 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi'den Güven Mektubu
GÜNDEM
356 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçim Tarihi Belli Oldu
Duyurular
583 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
727 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin