Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı

Cuma günü tekrar gözaltına alınan Gürcistan eski Devletbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Ukrayna'da bugün 9 saate yakın devam eden mahkemenin ardından serbest bırakıldı.


Cuma günü tekrar gözaltına alınan Gürcistan eski Devletbaşkanı Mikheil Saakaşvili, Ukrayna'da bugün 9 saate yakın devam eden mahkemenin ardından serbest bırakıldı.
 
Saakaşvili'ye Yuliya Timoşenko ve 12 Ukrayna milletvekilinin eşlik ettiği mahkeme bugün 9 saate yakın devam etti. Ukrayna ve Gürcistan'daki TV'lerden canlı yayınlanan mahkemede Saakaşvili ve avukatları savunmalarını yaptı. Ülkenin bir numaralı gündemi haline gelen mahkeme sürecinde Saakaşvili, zaman zaman mahkeme aralarında Ukrayna ve Gürcistan TV kanallarına telefonla canlı bağlandı. Cam bölmeden hakim karşısına çıkarılan Saakaşvili önce Ukrayna ardından Gürcistan milli marşını okudu. Cam bölmeden çıkarılma talebinde bulunan Saakaşvili mahkeme bu talebini yerine getirdi ve mahkeme cam bölmenin dışında devam etti.

Saakaşvili'ye Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko Rus ajanlığı suçlaması yöneltilmişti. Saakaşvili savunmasında "Hayatı Rus karşıtlığı ile geçen birine bu suçlaması yönetilmesi kadar saçma bir şeyin olamayacağını, madem öyle ise beni diğer Rus ajanları ile Rusya'ya iade edin, diğer ajanlarla beni takas edin" dedi.

Tüm dünyanın merakla izlediği mahkeme yaklaşık 10 metrekare bir salonda yoğun basın mensupları, milletvekilleri ve mahkeme heyetinin üst üste olduğu bir salonda tüm gün devam etti. Dışarda binlerce destekçinin gösterileri devam ederken mahkeme kararını Saakaşvili'nin serbest bırakılması yönünde oldu.
 
Dışarıya çıktıktan sonra destekçilerin yoğun sevgi gösterisi ile karşılaşan Saakaşvili destekçilerine teşekkür etti. Rüşvet ve yolsuzluklarla mücadeleye devam edeceğini belirten Saakaşvili serbest kaldıktan sonra yaptığı açıklamada gazetecilerin, serbest bırakılmama durumunda ne yapacaktınız sorusu üzerine "Milyonlar buraya dökülürüdü" karşılığını verdi.
 
Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜNDEM
224 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
120 Kez Görüntülendi.
Tekrar Gözaltına Alınan Saakaşvili İçin Ukrayna'da Gösteri Düzenlendi
GÜNDEM
807 Kez Görüntülendi.
Saakaşvili Ukrayna'da Gözaltına Alınmak İsterken Göstericiler Tarafından Serbest Bırakıldı
GÜNDEM
326 Kez Görüntülendi.
Başbakan Binali Yıldırım'dan Başsağlığı
GÜNDEM
841 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'da Yas İlan Edildi
GÜNDEM
322 Kez Görüntülendi.
Batum'da Otel Yangını
Faaliyetler
1344 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!..
Duyurular
378 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
320 Kez Görüntülendi.
Dünya Bankası "İş Yapma Kolaylığı 2018" Raporu'na Göre Türkiye 60. Sırada Gürcistan İlk 10'da
GÜNDEM
303 Kez Görüntülendi.
Asırlık Proje "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu" Açıldı