Kategoriler

Chveneburi.Net - Gürcü Kültür Evi

Gürcistan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kaldı

​​​​​​​Gürcistan, 28 Ekim 2018 tarihinde 5. cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Yoğun bir kampanya döneminin sonunda yapılan seçim sonucu muhalefeti memnun ederken iktidar partisini memnun etmedi. 

Gürcistan, 28 Ekim 2018 tarihinde 5. cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Yoğun bir kampanya döneminin sonunda yapılan seçim sonucu muhalefeti memnun ederken iktidar partisini memnun etmedi. 

İlk turda hiç bir aday %50'in üstünde oy alamadı, sonuçtan muhalefet memnun

28 Ekim Pazar günü yapılan seçimde, iktidar partisi Gürcü Hayali'nin (Kartuli Otsneba) desteklediği aday 48 numara ile yarışan Dışişleri eski bakanı Salome Zurabişvili %38,64 oy aldı. Gürcistan eski Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'nin partisi Ulusal Birlik Hareketi'nin (Natsionaluri Modzraoba) öncülüğünde 9 muhalefet partinin oluşturduğu Güç Birlikteliktedir (Dzala Ertobaşia) koalisyonun adayı 5 numara ile yarışan Dışişleri eski bakanı Grigol Vaşadze %37,73 oy aldı. Seçimde ayrıca Ulusal Birlik Hareket Partisi'nden kopan Avrupalı Gürcistan'ın (Evropuli Sakartvelo) adayı 2 numara ile yarışan eski Parlamento başkanı Davit Bakradze %10,98 oranında oy aldı. Seçimde ayrıca  Gürcistan İşçi Partisi'nin (Sakartvelos Leiboristiuli Partia) adayı Şalva Natelaşvili %3,74, Özgür Demokratlar'ın (Tavisupali Demokratebi) adayı Davit Usupaşvili ve Girçi Partisi’nin adayı Zurab Caparidze %2,26'şar oranında oy aldı.

 

Gürcü Hayali Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı, Tiflis Belediye Başkanı Kakhi Kaladze seçim sonucunda halkın mesajını aldıklarını kesin ve köklü değişikliklerinin yaşanacağını söyledi. Kaladze, iletişim, ölçme ve değerlendirme başta olmak üzere bir çok eksiklerin olduğunu bunu telafi edeceklerini ikinci turda destekledikleri aday olan Salome Zurabişvili'yi Cumhurbaşkanı seçeceklerini vurguladı. İktidar partisinin desteklediği seçimde muhalefet karşısında 1 puanla önde ipi göğüsleyen Salome Zurabişvili ise henüz bir açıklama yapmadı. 

Muhalefet ikinci turda kazanacağından emin

Zaferini ilan eden muhalafet ise ikinci tur seçimi ipi mutlaka göğüsleyeceğini belirtiyor. Gürcistan eki Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili'nin desteklediği Güç Birlikteliktedir (Dzala Ertobaşia) adayı Grigol Vaşadze sandık kapandıktan hemen sonra gelen seçim sonuçlarında zaferini ilan etti. Vaşadze, Batum (Acara), Kutaisi, Samegrelo, Tiflis, Rustavi ve Telavi gibi büyük kentlerde önde gittiklerini belirtti. Seçim sonucunun sabaha karşı netleşleşmesinin ardından Grigol Vaşadze, iktidarın tüm engellemelerine ve usulsüzlüklerine rağmen seçimi kazandıklarını ancak henüz kutlama yapmayacaklarını ikinci turda kazandıktan sonra kutlama yapacaklarını söyledi. 

İkinci turda Grigol Vaşadze'ye eski dava arkadaşlarından destek

Seçim sonuçlarının ilk açıklanması ardından %10,98 oy alan Avrupalı Gürcistan'ın adayı Davit Bakradze ikinci turda Grigol Vaşadze'yi destekleyeceklerini açıkladı. İkinci destek ise  Cumhuriyetçiler'den (Resbublikelebi) geldi.

İkinci tur 2 Aralık 2018 tarihinde

Gürcistan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tamar Jvania
yaptığı açıklamada. Seçimin demokratik bir ortamda, huzur ve güven içinde geçtiğini belirti. Jvania, seçime yapılan itirazların karara bağlanması için 20 günlük resmi süreçlerinin olduğunu, ardından ikinci tur seçimin olacağını bununda 2 Aralık 2018 tarih olabileceğini söyledi.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Faaliyetler
781 Kez Görüntülendi.
Macahel Vakfı Gürcüce Kurslarını Açtı
Faaliyetler
678 Kez Görüntülendi.
Gürcü Kültür Evi'nde Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açıldı!
GÜNDEM
796 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Salome Zurabişvili Oldu
GÜNDEM
298 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçimi Yarın
EKONOMİ
448 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yeni Başkanını Seçti
GÜNDEM
688 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi İstanbul'da STK Temsilcileri İle Bir Araya Geldi
GÜNDEM
381 Kez Görüntülendi.
Gürcistan'ın Yeni Büyükelçisi'den Güven Mektubu
GÜNDEM
356 Kez Görüntülendi.
Gürcistan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçim Tarihi Belli Oldu
Duyurular
583 Kez Görüntülendi.
Gürcüce (Dedaena) Dil Kursları Açılıyor
GÜNDEM
727 Kez Görüntülendi.
Duyuru: Yurt Dışında Yaşayan Gürcistan Vatadaşlarının 2. Tur Seçimde Oy Kullanmaları İçin