Tarih Yazılan Çveneburi Gecesi-2

Sonunda; gecenin ağır toplarından ve Türkiye’deki Gürcü Kültürü’nün duayenlerinden İnegöl Kafkas Folklor Ekibi sahne aldı ve son yılların en göz alıcı programına start verildi. 1977 yılında Türkiye’de kurulan ilk Gürcü derneğinin folklor grubu gecenin açılışını, Acara bölgesinin ünlü “Gandagan” dansıyla yaptı. 

Tarih Yazılan Çveneburi Gecesi-2
01 Ocak 2004 Perşembe 11:43

İnegöl Kafkas Folklor Ekibi (Gandagana) ინეგოლის კავკასიური ანსამბლი (განდაგანა)Sonunda; gecenin ağır toplarından ve Türkiye’deki Gürcü Kültürü’nün duayenlerinden İnegöl Kafkas Folklor Ekibi sahne aldı ve son yılların en göz alıcı programına start verildi. 1977 yılında Türkiye’de kurulan ilk Gürcü derneğinin folklor grubu gecenin açılışını, Acara bölgesinin ünlü “Gandagan” dansıyla yaptı. 

Davetliler, İnegöllü gençlerin kıvrak danslarıyla geceye ısınmaya başlarken ilk olarak Osman Nuri Mercan (İmedaşvili), geceyi düzenleyen Çveneburi Kültürel Dergisi Genel Yayın Kurulu adına adına söz aldı ve bir açılış konuşması yaptı. 

Osman Nuri Mercan (İmedaşvili) ოსმან ნური მერჭან (იმედაშვილი)Daha sonra Gürcüstan’ın başkenti Tbilisi’deki Polifonik şarkı yarışmasında birincilik kazanarak tüm dünyada Türkiyenin gururu olan Maçahela grubunun solisti ve şefi Hamdi Ertürk (Kavtaradze) sahne aldı. 

Sempatik tavırlarıyla beğeni toplayan Kavtaradze ile ona eşlik edenlerin büyük bir ustalıkla ve doğallıkla seslendirdiği “Bahmaros Mtaze” ve “Raşo Rera” davetlilerden büyük alkış aldı. 

Gecenin İstanbul’da bulunan Gürcü müzisyenlerinden biri olan Nargiz Abzianidze ise, piyano eşliğinde “Simğera Sakartveloze, Kalakuri, Çemo Tbiliss Kalako” isimli şarkıları seslendirdi. 

Nugzar Guçmanidze - Hamdi Ertürk - Utku Demir ნუგზარ გუჩმანიძდე - ჰამდი ერთურქ - უთქუ დემირHem Gürcüce, hem de Türkçe olarak gece boyunca Çveneburi Gecesinin spikerliği görevini başarıyla yerine getiren Türkolog Lela Dadiani, sunuşunun her anında adeta geceyi düzenleyen Çveneburi beyin takımının ne denli isabetli bir karar verdiğini kanıtladı. 

Gecenin sanatçılarından Artvin’in Borçka ilçesinden Laz yöre sanatçısı Resul Kalender ise önce “Gogo miva kanaşio ve Lazca Destan” şarkılarını söyledi. 

Nargiz Abzianidze ნარგიზ აბზიანიძეArdından sahne alan grup, davetliler için tam bir sürpriz oldu. İstanbul Çveneburi Grubu. Gençlerin hiç bilmediği, yaşlılarınsa derin bir nostaljiyle sevinçle karşıladığı bu grup, tam 30 sene evvel, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci olduğu 1974 yılında İberya Özkan Melaşvili’nin önderliğinde kurulmuştu. 

Halit Zengin (Kortanidze), Emine Seçkin (Kortanidze), Osman Nuri Zengin (Kortanidze), Enver Zengin (Kortanidze) ve İberya Özkan (Melaşvili)’den oluşan grup, aradan geçen uzun yılların ardından bu özel gece için Çveneburi Kültürel Dergisi’nin kurucusu rahmetli Ahmet Özkan Melaşvili’nin oğlu yüksek mimar İberya Özkan Melaşvili’nin üstün gayretleri sonucunda bir araya geldi. 

Lela Dadiani ლელა დადიანიTürkiye’deki ilk kez Gürcüce şarkılar söyleyen bu grubun hala ilk günlerdeki heyecanlarını ve yeteneklerini muhafaza ederek seslendirdikleri “Tsangala da Gogona ve Lalebi” izleyenlerden büyük alkış aldı. 

Yoğun duygu yüklü anların yaşandığı bu dakikalarda, grup üyelerinin bugüne kadar muhafaza etmeyi başardıkları ilk günkü coşkuları, gözlerden kaçmadı. Hatta eski günleri gözünde canlandıran bazı davetlilerin gözlerini de nemlendirdi. 

Resul Kalender რესულ ქლენდერİstanbul Çveneburi’nin muhteşem dönüşünün ardından, kartal bakışlı delikanlılardan ve ceylan zarafetindeki genç kızlarından oluşan İnegöl Kafkas Grubu tekrar sahne aldı. 

2. Bölümün Sonu

Gaffar Yılmaz (Katamadze)


İstanbul Çveneburi Grubu სტამბოლის ჩვენებურის ანსამბლიდა ბოლოს, სცენაზე გამოვიდა პროგრამის ღერძი, თურქეთის ქართული კულტურის ერთ-ერთი კორიფე, ინეგოლის კავკასიური კულტურის ანსამბლი და სტარტი მისცა ბოლო წლების ყველაზე თვალისმომჭრელ პროგრამას. 1977 წელს თურქეთში ჩამოყალიბებულმა ქართული საზოგადოების ფოლკლორულმა ანსამბლმა, ცნობილი აჭარული ცეკვით “განდაგანა”-თი გახსნა საღამო. ინეგოლელი ახალგაზრდების ცეცხლოვანი ცეკვებით, საღამოს ეშხში შევიდნენ სტუმრები. საღამოს ორგანიზატორი, კულტურული კრებულის, “ჩვენებურის” მთავარი რედაქციის  სახელით სიტყვით გამოვიდა და საღამო გახსნილად გმოაცხადა ოსმან ნური მერჯანმა (იმედაშვილი).

İstanbul Çveneburi Grubu სტამბოლის ჩვენებურის ანსამბლიშემდეგ სცენაზე გამოვიდა ანსამბლ “მაჭახელას” დირიჟორი და სოლისტი, ჰამდი ერთურქი (ქავთარაძე), რომელმაც თბილისში, პოლიფონიური სიმღერების ფესტივალზე, პირველობა მოიპოვა. ქავთარაძემ და მისმა მეგობრებმა სიმპატიური მანერებით საერთო მოწონება დაიმსახურეს.ოსტატობითა და უშუალობით შესრულებულმა სიმღერებმა: “ბახმაროს მთაზე” და “რაშო რერა” მხურვალე ტაში დაიმსახურა.

Y.Mimar İberya Özkan (Melaşvili) იბერია ოზქან (მელაშვილი)სტამბოლში მყოქმა ქართველმა მუსიკოსმა, ნარგიზა აბზიანიძემ კი ფორტეპიანოს თანხლებით შეასრულა სიმღერები: “სიმღერა საქართველოზე”, “ქალაქური” და “ჩემო თბილის ქალაქო”. თურქოლოგმა ლელა დადიანმა  “ჩვენებურის” საღამოს წამყვანის მოვალეობას თურქულადაც და ქადთულადაც წარმატებით გაართვა თავი. მისი ყოველი გამოსვლა, თითქოს ადატურებდა საღამოს ორგანიზატორთა ზუსტ მიზანს. ართვინის, ბორჩხის რაიონიდან ლაზი მომღერალი, რესულ ქალენდერიც საღამოს მონაწილეთაგანი იყო. მან შეასრულა სიმღერები: “გოგო მივა ყანაშიო” და “ლაზური ლეგენდა”. შემდეგ კი სცენაზე გამოვიდა ანსამბლი,  რომელიც ნამდვილი სიურპრიზი გახდა სტუმართათვის.

Halit Zengin (Kortanidze) ჰალით ზენგინ (კორტანიძე)ეს, “სტამბოლის ჩვენებურის ანსამბლი” გახლდათ. ანსამბლი, რომელიც ახალგაზრდებმა საერთოდ არ იცოდნენ, ხოლო მოხუცები ნოსტალგიანარევი სიხარულით შეხვდნენ, ზუსტად 30 წლის წინ, მიმარ სინანის სახელობის ხელოვნების აკადემიის სტუდენტის, იბერია ოზქან მელაშვილის მიერ 1974 წელს შეიქმნა. ჰალით ზენგინი (კორტანიძე), ემინე სეჩქინი (კორტანიძე), ოსმან ნური ზენგინი (კორტანიძე) და იბერია ოზქანი (მელაშვილი) – აი ანსამბლს შემადგენლობა, რომლებიც ხანგრძლივი პერიოდის შემდეგ, კულტურული კრებულის, Çveneburi Gecesi Konukar ჩვენებური საღამოს სტუმრები“ჩვენებურის” დამაარსებლის, აწგანსვენებული აჰმედ ოზქან მელაშვილის ვაჟის, არქიტექტორის, იბერია ოზქან მელაშვილის უდიდესი ძალისხმევით, ამ განაკუთრებული საღამოს გამო შეიკრიბნენ.

İnegöl Kafkas Folklor Ekibi (Samaia) ინეგოლის კავკასიური ანსამბლი (სამაია)ამ ანსამბლმა,  რომელმაც თურქეთში პირველმა შეასრულა ქართული სიმღერები, ისევე როგორც არსებობის პირველ დღეებში, აღფრთოვანებითა და წარმატებით შეასრულა “ცანგალა და გოგონა” და “ლალები”, რისთვისაც მაყურებელთა ოვაციები დაიმსახურა. ამ ღრმა ემოციებით აღსავსე წუთებში, თვალს არ გამოპარვია ისიც, რომ ანსამბლის წევრებს დღემდე შემოუნახავთ მგზნებარე ენთუზიაზმი.  

ზოგიერთ სტუმარს თვალზე ცრემლიც კი მოადგა წარსულის გახსენებისას. “სტამბულის ჩვენებურის” არაჩვეულებრივი დაბრუნების შემდეგ სცენა დაიკავა არწივისმზერიანი ვაჟებისა და შველივით ნარნარა გოგონებისაგან შემდგარმა
მეორე ნაწილის დასასრული

გაფფარ ილმაზ (ქათამაძე)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.