Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 48

Pirosmani’nin resimleri gerçekten kolaylıkta okunan resimler. Öykülerini kolaylıkla ve herhangi bir düşünsel ilizyona başvurmadan kendileri gibi verebilmek becerisi Pirosmani’nin resimlerini diğer örneklerden ayırıyor. Batısanatına çok yabancı olan bu yalınlık Gürcü ressamların birçoğunda da etkisini gösteriyor.

Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 48
19 Mayıs 2003 Pazartesi 12:16

KOLAY OKUNAN RESİM

Ayşe COŞKUN

Pirosmani’nin resimleri gerçekten kolaylıkta okunan resimler. Öykülerini kolaylıkla ve herhangi bir düşünsel ilizyona başvurmadan kendileri gibi verebilmek becerisi Pirosmani’nin resimlerini diğer örneklerden ayırıyor. Batısanatına çok yabancı olan bu yalınlık Gürcü ressamların birçoğunda da etkisini gösteriyor. Yine diğer Gürcü ressamlarla büyük ortaklık gösteren bir özelliği, portrelerindeki gizli idealizasoynu. Bu durumun en güzel örneği olarak “Çiçekli Kadın” resmi gösterilebilir. Beyazlar içindeki kadın resmin neredeyse tamamını kaplıyor.

Resimde kadının bilezikleri, ayakkabıları, mavi gökyüzünde uçuşan kuşlar ve yerde yeralan sarı yaprak renk açısından büyük bir denge oluşturuyor. zemin, tüm resmin belki de dörtte birini kaplıyor olmasına rağmen zemindeki yeşillik büyük bir özenle verilmiş. Resimdeki figürün bu oranda verilmiş olması kadına bir kutsallık kazandırmış gibi. 

Diğer resimlerinde de anatomik kurgu üzerinde yoğunlaşmak yerine ilişkileri doğal bir hava içinde verebilme gayretini görüyoruz.

Pirosmani’nin resimlerinde, bir sanat gayesi olmadığından olsa gerek hiçbir yapmacıklık ya da özenti olmadığını farkediyoruz. Bu sanatçının yaşam öyküsünü bilenler için bu çok da garip bir şey değil. Ressam Niko Pirosmani, resimlerini sanat eseri olsunlar diye değil, karnını doyurabilmek için yapıyordu ve bence resimlerde hissedilen rahatça okunabilirlik dediğimiz şey bununla ilgili. Resimler gösterişten uzak, yalın ve dokunaklılar...

İlk zaman kompozisyonlarında sanatçının ailesi üzerine yaptığı resimler ağırlıkta. Bu resimlerde büyük bir huzur ve dinginlik egemen. Kompozisyonlar karmaşadan uzak ve kişiler arası sıcak iletişimi anlatmaya yönelik. Daha sonraları yaptığı resimlerinde bu iyimser havanın az da olsa dağıldığını görüyoruz. 

Yalın bir gerçeklik içinde anlattığı gündelik yaşam görüntüleri ve hayvan kompozisyonlarında olanı anlatmak, olanın içine bir gizem katmaya çalışmaktan çok daha öncelikli. 

Sanatçının resimlediği natürmortlar, beni resimler içinde en çok çeken parçalar oldu. Bu resimlerde renk uyumu ve dengenin bir bilgi sonucu değil ressamın göz algılayışından geldiğini bilmek de ayrı bir şaşkınlık veriyor resimlere...

Dönemin çok önemli bu Gürcü ressamının yeni kuşaklar üzerinde hâlâ etkisini sürdürdüğünü ve ressamın çalışmalarıyla çok farklı bir gerçeklik anlayışı yarattığını görüyoruz. Pirosmani dersler vererek değil, resimleriyle iletiyor bilgilerini yeni kuşak öğrencilerine...
 


İçindekiler :

Noe'S Kidobani / Fahrettin Çiloğlu

Görüş - Düşünce 
Soykırım Sonrası Abhazya'da Rusya'nın Faaliyetleri / Boris Mihailov
Türkiye ve Gürcüstan: İki Komşu Halkın Refahı ve Barışı İçin İşbirliği / Şota Doğanadze 
Tarih
Abhazya Tarihi Belgeleri Üzerine Kısa Bir İnceleme / G. Ançabadze - N. Şengelia 
Etnoğrafya - Folklor
Maçaheli Geleneksel Şarkılar / İberya Özkan
Ünye Gürcüleri -2- / Murat Şahin
Bir Gürcü Köyü : Melenağzı / Abdullah Zorlu
Türkiye'de Gürcü Köyleri - 25 / İberya Özkan
Gürcü Atasözleri ve Deyişleri -3- / Giorgi Zumbadze
Gürcülerde Halk Dansları -10- / Oğuz Medetoğlu
Edebiyat - Sanat
Gürcü Yazını / Ulaş Başar Gezgin
İlia Çavçavadze'den Şiirler / Hüseyin Uygun
Manastırdan Çıkan Diana / Guram Odişaria
Kolay Okunan Resim / Ayşe Coşkun
Yaşam - Kültür
İnternet Dünyası - www.savsat.com / Erdal Küçük (Tsivnaridze)
Gürcüstan'a Dost Ziyareti / Miheil Geliaşvili
Gürcüstan'ın Sağlık Sistemi
Gürcüce
Lazca - Megrelce - Gürcüce - Türkçe Sözlük
Bulbulis Yubile (Masal) - 10
Haberler - Basından


Yazışma Adresi : Halaskargazi Caddesi Simge Apt. No: 59 Kat: 6 D.5 Harbiye - İstanbul
Telefon : 0212 - 231 79 2 8 / 0212 - 233 56 82
Fax: 0212 - 246 02 27
e-mail : cveneburi@cveneburi.cjb.net

Abone : ABONET
Online Abonelik: https://www.abonet.net/abonelik.asp
Telefon: 0212 - 222 83 32 /  0212 - 222 72 06
Fax: 0212 - 222 27 10
Web Site: www.abonet.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.