Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 49

93 Osmanlı Rus Harbinden önce (1877-1878) Sultan Abdulhamit Han'ın talimatıyla Hüseyin Fikri Paşa delaletiyle görevlendirilen Hacı Emin Efendi (Konya kaymakamı) Gülcemal Vapuruyla Kocaeli bölgesine gelen ilk köy İzmit Sancağı Karamürsel Kazası'na bağlı Borçka Nahiyesi olarak kuruldu.

Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 49
13 Eylül 2003 Cumartesi 12:15

Bir Gürcü Köyü: HAMİDİYE

Burhan  DEĞER

Tarihçesi: 
93 Osmanlı Rus Harbinden önce (1877-1878) Sultan Abdulhamit Han'ın talimatıyla Hüseyin Fikri Paşa delaletiyle görevlendirilen Hacı Emin Efendi (Konya kaymakamı) Gülcemal Vapuruyla Kocaeli bölgesine gelen ilk köy İzmit Sancağı Karamürsel Kazası'na bağlı Borçka Nahiyesi olarak kuruldu. Kurulma aşaması tamamlandığında devlet tarafından Arnavut kaldırımı, su isale hattı, 3 çeşme, 1 nalbant dükkanı, 1 fırın, 1 değirmen, 1 okul, 1 camii altı dükkanlı han yaptırılmıştır. 154 hane olarak kurulan köy daha sonra yine Artvin bölgesinden gelip çevresine yerleşen köylere merkezlik etmiştir. Cumhuriyet dönemine geçilince Gölcük'ün kurulup kaza olmasıyla adı Hamidiye olarak değişmiştir.

Geçim Kaynakları:
Gölcük'te bulunan tersanenin kurulması ve sanayinin gelişmesi ile tarım, tütüncülük, çanak çömlekçilik (toprak çanak testi vs.) uğraşan köylü sanayide işçi olarak, sanatkârlıkla ve küçük esnaflıkla uğraşmaktadır. Bu arada doğal olarak İhsaniye, Gölcük, İzmit ve İstanbul gibi merkezlere göç etmişlerdir. Kütüğüne kayıtlı 28.650 nüfus olup halen köy 260 hane olup takribi 1400 nüfus yaşamaktadır, ikamet eden insanların yüzde 10'u çiftçi yüzde 40'ı emekli yüzde 30'u çalışan diğer yüzde 20'si yazlıkçıdır.

Coğrafi Durumu ve Ulaşım:
Hamidiye Marmara bölgesinin güneydoğusunda, İzmit'in güneyinde Gölcük'ün güney batısında sınırları Samanlı dağlarından doğan Asardere, güneyden batıya Hisareyn, Hasaniye, Ümmiye, Siretiye ve İcadiye, batısında Şevketiye kuzey batısında Selimiye, kuzeyinde İhsaniye köyleri olan kuzeyden İzmit körfezini, güneyden Samanlı dağlarını, doğusundan Keltepe'yi (Kartepe) gören manzarasıyla takribi 140 rakımlı, şifalı suyu bulunan altyapı problemi olmayan, 5 mahalleden teşkil etmiştir. İhsaniye kasabasına 2 km. Gölcük kazasına 5 km İzmit'e 22 km mesafede olup yollar ulaşıma elverişlidir ve asfalttır.


İçindekiler :

Noe'S Kidobani / Fahrettin Çiloğlu

Tarih
Abhazeti ve Samegrelo Krallıkların XV.-XVII. Yüzyıllarındaki Sınırları / Ğvapu Livaneli
Etnoğrafya - Folklor
Batı Gürcüstan'ın Önemli Kenti: Batumi / Hayri Hayrioğlu
Bir Gürcü Köyü: HAMİDİYE / Burhan Değer
Türkiye'deki Gürcü Köyleri - 26 / İberiya Özkan
Gürcü Atasözleri ve Deyişler -4 / Giorgi Zumbadze
Gürcü Halk Dansları - 11 / Oğuz Medetoğlu
Edebiyat - Sanat
Gürcü Yazını -2 / Ulaş Başar Gezgin
Bir Abhazya Öyküsü: Yabancı Kadın / Guram Odişaria
İrakli Abaşidze'den Şiirler / Hüseyin Uygun
Yaşam - Kültür
Hayri Hayrioğlu (Malakmadze) 'nun Ardından / Mustafa Yakut - Osman Nuri Mercan - Şalva Tevzadze - Hasan Aydın - Gürcan Hayioğlu - Nuri Çelebi - Sırrı Öztürk - Abdurrahman - Çetinkaya
İyilik Eken / Şuşana Putkaradze 
İnternet Dünyası - www.muslimgeorgia.com / Erdal Küçük (Tsivnaridze)
Maçaheli'liler Piknikte / Erdal Küçük (Tsivnaridze)
Artvin'liler Bursa Botanik Parkı'nda / Erdal Küçük (Tsivnaridze)
Kafkasspor / İbrahim Aras  (Putkaradze)
Rusça Dublajlı Gürcü Filmi / Şalva Tevzadze
Kitaplardan-Kitaplardan-Kitaplardan / Dursun Bayar
Açıklama / Şuşana Putkaradze
Gürcüce
Lazca - Megrelce - Gürcüce - Türkçe Sözlük
Bulbulis Yubile (Masal) - 11
Haberler - Basından


Yazışma Adresi : Halaskargazi Caddesi Simge Apt. No: 59 Kat: 6 D.5 Harbiye - İstanbul
Telefon : 0212 - 231 79 2 8 / 0212 - 233 56 82
Fax: 0212 - 246 02 27
e-mail : cveneburi@cveneburi.cjb.net

Abone : ABONET
Online Abonelik: https://www.abonet.net/abonelik.asp
Telefon: 0212 - 222 83 32 /  0212 - 222 72 06
Fax: 0212 - 222 27 10
Web Site: www.abonet.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.