Çveneburi Kültürel Dergi, Sayı : 58-59

Zamanın akışını hiçbir şey değiştiremez ve Tanrının yolu bilinmemektedir. Yüreğini, aldığı her nefesi, tüm gücünü tanrı ve vatan sevgisine feda eden Gürcülerin kaderi, ürpertici ve heyecan vericidir. Bazılarının kaderi böyle olmakla birlikte Gürcüstan tarihi bu tür olay ve şahıslar açısından oldukça zengindir.

Çveneburi Kültürel Dergi, Sayı : 58-59
15 Temmuz 2006 Cumartesi 12:04

“ÖZGÜRLÜK SAVAŞLA ELDE EDİLİR! BAĞIMSIZLIK İSTİYORSANIZ  BENİ İZLEYİN!”
KAİHOSRO (KAKUTSA) ÇOLOKAŞVİLİ

Teo BEGOİDZE

Zamanın akışını hiçbir şey değiştiremez ve Tanrının yolu bilinmemektedir. Yüreğini, aldığı her nefesi, tüm gücünü tanrı ve vatan sevgisine feda eden Gürcülerin kaderi, ürpertici ve heyecan vericidir. Bazılarının kaderi böyle olmakla birlikte Gürcüstan tarihi bu tür olay ve şahıslar açısından oldukça zengindir.

Bir zamanlar izlenme ve özveri zamanıydı, şimdi ise değer verme, yüceltme, sevgi zamanı... Ve yine böylesi yüce bir an; 21 Kasım 2005’te, Gürcüstan için kendini feda eden milli öncü Kaihosro (Kakutsa) Çolokaşvili’nin naaşının vatan topraklarına sonsuza dek dönüşü Gürcüstan tarihine yazıldı.

Çolokaşvili soyadının kökeni hakkında farklı düşünceler bulunmaktadır. Örneğin El. Metreveli’ye göre, Çolokaşvili’lerin kökeni, XVII.yy. başlarındaki Yerusalem Cvari Manastırındaki bir ayinde adının geçtiği söylenen Çoloka’dan gelmiştir. P. İoseliani’nin yazdığına göre ise, bu soyadın, tarihte ne kadar eskiye dayandığı bilinmemektedir. Ancak, bu soyun üyelerinin eskiden beri aktardıklarına bakılırsa, kral zamanındaki karışıklıklar, onları Hevsureti dağlarına atmış, sonra ise Mutso’dan, Hevsureti’den, yeniden Matani vadisine, Kaheti’ye gelmişler. Bidzina ve Kaihosro (Kakutsa), Çolokaşvili soyunun ünlü isimleridir. Bidzina XVII.yy.da, Kakutsa XX.yy.da yaşadı. Bidzina ve Kakutsa “Kaheti’linin savaş ve eğlencesi, insanların beğenisini toplar.” atasözünün söylendiği bölgeden idiler. Kakutsa Matani’liydi.

.....

"თავისუფლება ბრძოლით მოიპოვება! ვისაც დამოუკიდებლობა გინდათ - მომყევით!"

ქაიხოსრო (ქაქუცა) ჩოლოყაშვილი

დროთა დინებას ვერა შეცვლის რა და შეუცნობია უფლის გზანი. განსაკუთრებით ამაღელვებელი და სულის შემძვრელია ბედი იმ ქართველებისა, რომელთაც გული, ყოველი ამოსუნთქვა, ძალა, ... უფლისა და სამშობლოს სიყვარულს შესწირეს. ეს ერთეულთა ხვედრია, თუმცა საქართველოს ისტორია მეტად მდიდარია ასეთი ფაქტებითა და პიროვნებებით.

და იყო დრო დევნისა, თავგანწირვისა_და არის დრო დაფასებისა, დიდებისა, სიყვარულისა,... და კიდევ ერთი ასეთი ამაღლებული მომენტი ჩაიწერა საქართველოს ისტორიაში 2005 წლის 21 ნოემბერს, როდესაც სამშობლო მიწას სამუდამოდ დაუბრუნდა საქართველოსთვის თავგადადებული ეროვნული მოღვაწის, ქაიხოსრო (ქაქუცა) ჩოლოყაშვილის ნეშტი.

თავად ჩოლოყაშვილთა გვარის წარმომავლობაზე განსხვავებული მოსაზრებები არსებობს. მაგალითად, ელ. მეტრეველს მიაჩნია, რომ ჩოლოყაშვილთა ფუძემდებელი შეიძლება ყოფილიყო XVI ს. დამდეგით დათარიღებული იერუსალიმის ჯვრის მონასტრის აღაპში მოხსენიებული ჩოლოყა. პ. იოსელიანი კი წერს, რომ ისტორიაში უცნობია ამ გვარის მოძრაობა ძველი საწყისიდან, მაგრამ გვაროვნული გადმოცემები გვატყობინებს, რომ მეფის დრომ და არეულობამ ისინი ხევსურეთის მთებში გადაისროლა, შემდეგ კი მუცოდან, ხევსურეთის ადგილიდან, კვლავ გადასულან მატნის ხეობაში, კახეთში. ბიძინა და ქაიხოსრო (ქაქუცა) ჩოლოყაშვილთა გვარის სახელოვანი წარმომადგენლები არიან. ბიძინა XVII საუკუნეში ცხოვრობდა, ქაქუცა- XX-ში. ბიძინა და ქაქუცა იმ კუთხიდან იყვნენ, რომლის შესახებაც თქმულა ,,ომი და ლხინი კახისა, მოსაწონია კაცისა”-ო. თავად ქაქუცა მატნიდან იყო.

......


İçindekiler :

Söyleşi
Gürcüstan Başbakanı Noğaideli ile Söyleşi / Osman Nuri Mercan - Erdal KÜÇÜK
Geocell Genel Müdürü Osman Turan ile Söyleşi / Osman Nuri Mercan
Tiyatro Yönetmeni Robert Sturua ile Söyleşi / Nana Kaçarava
Görüş-Düşünce
Sınırın Ötesi ve Farklılıklar / Aydın Akın
Etnoğrafya-Folklor
Şavşat İmerhevi'de Yaşayan Gürcülerin Bir Yılı 3 / Kenan Yaşar (Urbenidze)
İmerhevi'de Bayram ve Cuma Günleri / Özlem Akaltun (Kurdikidze)
Borçka Maraditi Köyü'nün Dünü ve Bugünü / Mithat Tahtalı
Tarih
Kuzey Anadolu Ortaçağ Gürcü Mimarisi / Mine Kadiroğlu
Laz Tipi (balkonlu) Zugdidi Sarayı / Giorgi Kalandia
Özgürlük Savaşla Elde Edilir / Teo Begoidze
Yaşam Kültür
Münih, Bağdadi, Tbilisi Hattı / Mikail Yakut (Himşiaşvili)
Radio Kolhoba'da Lazca Sohbet / Ali İhsan Aksamaz
Edebiyat-Sanat
Gürcü Yazını 7 / A.G. Baramidze - D.M. Gamazardaşvili
Sözlük
Lazca-Megrelce-Gürcüce-Türkçe
Haberler - Basından


Yazışma Adresi : Halaskargazi Caddesi Simge Apt. No: 59 Kat: 6 D.5 Harbiye - İstanbul
Telefon : 0212 - 231 79 2 8 / 0212 - 233 56 82
Fax: 0212 - 246 02 27
e-mail : cveneburikultureldergi@yahoo.com.tr

Abone : ABONET
Online Abonelik: https://www.abonet.net/abonelik.asp
Abone: abonet@abonet.net
Telefon: 0212 - 222 83 32 /  0212 - 222 72 06
Fax: 0212 - 222 27 10
Web Site: www.abonet.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
- 3 yıl önce
en son sayı 58-59 mu