Çveneburi Buluşması-2009’un Ardından (güncellendi)

2009 yılının Çveneburi Buluşması, 22 Mart 2009 Pazar günü, Bahçelievler Belediyesi, Yeni Sahne’de yapıldı. Buluşmaya, Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’dan Çveneburiler katıldı.

Çveneburi Buluşması-2009’un Ardından (güncellendi)
31 Mart 2009 Salı 10:58

 2009 yılının Çveneburi Buluşması, 22 Mart 2009 Pazar günü, Bahçelievler Belediyesi, Yeni Sahne’de yapıldı. Buluşmaya, Ankara, Ordu, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul’dan Çveneburiler katıldı.

        Buluşmaya davet edilen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yoğun seçim programı nedeni ile etkinliğe katılamayacaklarını bildirdiler. Ayrıca buluşmamıza davet ettiğimiz ve katılacağını bildiren TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin TRT Avaz açılışından dolayı buluşmamıza katılamadı. Buluşma günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş telgrafla kutlama mesajı gönderdiler. Telgraflarında buluşmaya katılanlara selamlarını ileten Faruk Çelik ve Kadir Topbaş katılamadıklarından dolayı üzüntülerini bildirerek buluşmanın güzel geçmesi temennisinde bulundular.

        Buluşmanın açılışı Sezai Sefa’nın (sefam !) Kazım Koyuncu slâydı ile başladı. Kazım Koyuncu’nun bir kere daha anıldığı slâyt gösterimi konukların güçlü alkışlarıyla son buldu.

        Kazım Koyuncu ile ilgili gösterimin ardından açılış konuşması için Çveneburi yazar Kevser Ruhi sahneye çıktı. Kevser Ruhi: “Değerli sanatçı Kazım Koyuncu’nun büyülü ve güzel sesinin hemen ardından sahneye çıkmak istemezdim. Kazım’ın sesinden sonra başka hiçbir ses çekilmez ama etkinliğin sunumu ve açılışının yapılması gerekiyor. Ben de bu görevi yerine getirmek zorundayım.” diyerek konukları selamladı.

        Kevser Ruhi, Chveneburi.Net – Radio Chveneburi.Net’in hazırladığı açılış konuşmasını yaptı.

        Değerli Çveneburi ve Çveneburi dostları…
        Şimdiye kadar birçok defalar gerçekleştirilen “Çveneburi” buluşmalarıyla bir araya gelmiştik. Geleneksel hale gelen bir “Çveneburi” buluşmasıyla daha sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz…
        Değerli konuklar;
        Ahmet Özkan (Melaşvili) ve arkadaşlarının bizlere sevdirdiği Çveneburi’yi her alanda yaşatmaya çalışıyoruz. Çveneburi’yi gerek elektronik ortamda gerekse kültürel etkinliklerle gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz.
        Sevdamız hale gelen Chveneburi.Net ve Radio Chveneburi.NET ile sizlere layık olmaya çalışıyoruz. İnternet ortamında tüm Dünya’ya Türkiye’deki Gürcüleri ve Gürcü kültürünü tanıtıyoruz. Sizlerin yaşadığı her bölgeye ulaşmak, bu coşkuyu birlikte yaşamak istiyoruz. 
        Bu bağlamda bu günkü coşkumuzda; Karadeniz-Gürcü müziğinin usta yorumcusu Bayar Şahin, Karadeniz-Laz müziğinin üstadı, yorumcu, araştırmacı, derlemeci Birol Topaloğlu, Gürcü müziğinin Türkiye'deki sesi, araştırmacı ve müzik yönetmeni İberya Özkan'ın başarılı performansları ile dikkati çeken grubu Kafdağı Müzik Grubu, Kafkas-Gürcü dansları konusunda deneyimli üyelerden oluşan Ertoba Dans Grubu, özellikle İmerhev ve Artvin yöresi şarkılarını büyük ustalıkla yorumlayan Erol Alkan bizlerle olacaktır.
        İyi eğlenceler diler, saygılar sunarız…
        Chveneburi.Net – Radio Chveneburi.Net
 
        Kevser Ruhi açılış konuşmasını yaptıktan sonra sahneye Mustafa Yakut’u davet etti. Mustafa Yakut konuşmasında şunları söyledi:

        Değerli hemşeriler, Çveneburiler, Gürcüler, Kartveller, “Çveneburi Buluşması”na hoş geldiniz!
        Tarihi pek eskilere gitmeyen bu buluşmalarımız önemli, çok önemli;
        Dilimizin, kültürümüzün, halk oyunlarımızın devam ettirilmesi için önemli,
        Bunların yeni nesillere aktarılması için önemli,
                Dayanışma geleneğinin sağlanması için önemli.
        İstanbul’daki kitlesel buluşmalarımızın geçmişi ancak 1980’lere uzanıyor. 1982’de Belgrat Ormanı pikniği yapıldı. İlk defa Çveneburiler kalabalık olarak bir araya geldi. İberya Özkan (Melaşvili) Gürcü müziği çalışmalarından örnekler sundu.
        1986’da gemi ile boğaz gezisi ve Beykoz pikniği gerçekleştirildi. Gürcüstan’dan Sukhuşvili Ekibi gelmişti. Onların bir kısmının da katılımıyla yapıldı bu gezi.
        1995 yılından itibaren, Çveneburi Dergisi, Anadoluhisarı Öğretmenevi’nde, The Marmara Oteli’nde, Conrad Oteli’nde ve Arkat Restorant’da yemekli, müzikli geceler düzenledi. Yemekli gecelerin sonuncusunu, Pirosmani Dergisi geçen yıl Şubat ayında Acarkent’te gerçekleştirdi.
        Türk – Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı da çeşitli yemekli toplantılar yaptı.
        İzmit ve Artvin başta olmak üzere birçok yerde Çveneburi buluşmaları düzenlendi.
        Bursa’da, 1988’de Batum Derneği’nin kuruluşundan itibaren her yıl, merkezde toplantılar ve Uludağ’da piknikler yapıldı.
        İnegöl’de, Kafkas Derneği, 2001’den beri her yıl bir Gürcü köyünde, uluslararası çapta Çveneburi festivali düzenliyor.
        Çveneburi buluşmalarından bahsedince, Çveneburi Dergisi’ni ve Ahmet Özkan’ı (Melaşvili) anmak gerekiyor.
        Ahmet Özkan 1922’de Gönen’de doğdu. Yüksek mimardı. Yaşamının önemli bir bölümü Bursa’da geçti. Ben kendisiyle ölümünden altı yıl önce, 1974’te Bursa’da tanıştım.
        O, Türkiye’deki Gürcüleri, Çveneburileri aydınlatan meşaleyi yaktı.
        1968’de sansasyonlar yaratan Gürcüstan kitabını yayınladı. O zamana kadar Gürcüstan hakkında pek bilgi ve kaynak yoktu, o nedenle önemli bir boşluğu doldurdu. Daha sonra belgesel tarihi romanlar çevirdi, yayınladı.
        1977’de Çveneburi Dergisi’ni yayınlamaya başladı.
        Çveneburileri organize etmek için, aydınlatmak için çok çalıştı. Kooperatifler, dernekler kurdu. Fedakârca yaşamını bu yola koydu.
        1980’de faşist bir katliamda öldürüldü. Faili meçhule gitti.
        O’na “Musa Burseli” diyenler oldu.
        “Türkiye Gürcüleri’nin İlia Çavçavadzesi’”diyenler oldu. Çok şeyler diyenler oldu.
        O, bunların hepsini hak etti.
        Ölümünün üzerinde 29 yıl geçti. Ama o yüreklerimizde yaşıyor.
        Anısı yolumuzu aydınlatsın!

        Mustafa Yakut’un konuşmasının ardından Ahmet Özkan’ın (Melaşvili) hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Bursa-İnegöl-Hayriye köyünde çekilmiş eski nostaljik belgesel görüntüleri perdeye yansıdı. Buluşmaya katılan Çveneburiler, Ahmet Özkan’ın da (Melaşvili) bulunduğu kısa belgeselle adeta zaman tüneli ile Hayriye köyüne gitti.

        Kısa Hayriye köyü belgeselin ardından, Giorgi Kalandia’nın Türkiyeli ve Fereydanlı (İran) Gürcüleri konu alan “Çveneburebi” belgesellerinden oluşan kısa film gösterimi yapıldı. 

        Slâyt ve film gösterileri ardından konser programına geçildi. Konser programının ilk sahne alan grubu Ertoba Dans Grubu oldu. Ertoba gösterileriyle adeta nefes kesen sahnesi Çveneburilerin yoğun tezahürat ve alkışlarıyla karşılık buldu. Ertoba’nın her oyun sonunda konuklar coşkulu alkışlarıyla cevap verdi. Ertoba Acaruli, Kartuli, Osuri ve Mtiuluri’den oluşan oyunlarının ardından alkışlarla sahneden ayrıldı.

        Ertoba’nın ardından Karadeniz-Laz müziğinin üstadı, araştırmacı, yorumcu Birol Topaloğlu sahne aldı. Birol Topaloğlu sevilen Karadeniz-Laz müziklerini büyük bir ustalıkla seslendirdi. Birol Topaloğlu sahneden ayrılmanda önce son eseri Gandagana eserini Gürcüce okudu. Birol Topaloğlu, Gandagana eserini okurken dansları ile Uğur İmer Tanıyan (Zuboğlu) ve Zuhal Sarı eşlik etti.

        Birol Topaloğlu’nun ardından sahneye Karadeniz-Gürcü müziğinin sevilen usta yorumcusu Bayar Şahin, kızları Damla ve Yudum ile sahne aldı. Bayar Şahin Çveneburileri selamladıktan sonra, Çveneburi Buluşması için seçtiği birbirinden güzel sevilen eserlerini seslendirdi. Bayar Şahin’in hareketli parçalarına Çveneburiler gerek sahnede, gerekse, sahne dışında oyunları eşlik etti.

        Bayar Şahin’in başarılı sahne performansının ardından sahneye Gürcistan Büyükelçiliği, kültür işlerden sorumlu müsteşar Zurab Batiaşvili davet edildi. Zurab Batiaşvili, Türkiye'deki Gürcülere sıcak mesaj gönderdiği konuşmasını hem Türkçe hemde Gürcüce yaptı. Zurab Batiaşvili: "Türkiye'deki Gürcüler var oldukça Türkiye ile Gürcüstan arasında dostluk ve kardeşlik hep var olacak. Sizler var olduğunuz sürece Gürcüstan da güçlü olacaktır" dedi.

        Zurab Batiaşvili'nin ardından Radio Chveneburi.NET'in Eristavilerden (yayıncı-yönetici) Cavit Gençer (Soshobali) Radio Chveneburi.NET Eristavilerini Erdal Küçük (eLiZbAr), Sezai Sefa (sefam !), Hasan Yiğit (çkviani), Elif Aydın (gorcaladze), Duygu Yazıcı (MeSaHen), Ali Turay Atabey (Atabey), ve Ayhan Oral'ı (Sabuzara)  sahneye davet etti.

        Radio Chveneburi.NET Eristavileri Çveneburileri sahneden selamladıktan sonra İberya Özkan’ın geleneksel çok sesli Gürcü müziğinin Türkiye’deki başarılı temsilcisi Kafdağı Müzik Grubu sahne aldı. Kafdağı Müzik Grubu çıkacak son albümünden seçtiği şarkıları okudu. Kafdağı sahnedeyken Artvin-İmerhev Gürcü müziğinin başarılı sanatçısı Erol Alkan sahneye çıktı. Erol Alkan son albümü “Jujunela” albümünden şarkılar okudu. Erol Alkan’a buluşmaya katılan Çveneburiler sahnede ve sahne dışında dansları ile eşlik etti.

        Buluşma Uğur İmer Tanıyan’ın (Zuboğlu) kapanış mesajı ile son buldu. 

        Buluşmada aramızda olan;

        Pirosmani Dergisi Yayın Yönetmeni Fahrettin Çiloğlu’na,
        Pirosmani Dergisi editörü Kevser Ruhi’ye,
        Pirosmani Dergisi’nin sahibi Şenol Taban’a              
        Gürcü Kültür Merkezi Derneği başkanı Eşref Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyelerine,
        Macahel Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Bahattin Sarı ve Yönetim Kurulu üyelerine,
        Macahelli, Çveneburi, işadamı, Bahçelievler Belediyesi Meclis üyesi Mehmet Cesur’a,
        Macahelli, işadamları, Çveneburiler, Orhan Yavuz’a, Y. Mimar Halit Zengin’e
        Macahel Vakfı Yönetim Kurulu eski başkanı Salih Yıldız’a,
        Camili (Macahel) Köyler Birliği Başkanı Ali Dursun Kaya’ya,
        Macahelli, Çveneburi Doç. Dr. Veysel Yılmaz’a,
        Çatalzeytin Hamidiye Köyü ve Çevre Köyleri Kültür Yardımlaşma ve Sosyal Dayanışma Derneği başkanı Şahin Turan ve dernek yöneticilerine,
        Çayırova Artvinliler Derneği başkanı Metehan Aytekin ve yönetim kurulu üyelerine;
        Buluşmamıza çelenk gönderen TRT-1’deki “Ayrılık” dizisine,
        Bize salonu tahsis eden Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’na ve Bahçelievler Belediyesi çalışanlarına,
        Buluşmamızın duyurulmasında desteklerinden dolayı Lazebura.Net (www.lazebura.net) web sitesine,
        Buluşmamızı haber yapan Cumhuriyet ve Zaman gazetelerine,
        Buluşmamızda aramızda bulunan kardeş internet radyoları Radyo İmerhevcan ve Radyo Macaheli’nin yayıncılarına,
        Ulaşım konusunda desteğinden dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne,
        Artvin-İmerhev, Gürcü müzik derlemecisi, hocası Mustafa Uzun’a ve buluşmamıza katılan tüm Çveneburi ve Çveneburi dostlarına Chveneburi.Net – Radio Chveneburi.NET olarak teşekkür ederiz.

Çveneburi Buluşması - 2009, Fox TV Haber Bülteni'nde 
(Faruk Hamza Kurt'un katkılarıyla)


Fotoğraflar: Ersin Durmuş, Beytullah Şimşek
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.