Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı İulon Gagoşidze'nin Türkiye Ziyareti

Gürcistan’ın Diasporadan sorumlu Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, 10–18 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de bir dizi temaslarda bulundu.

Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı İulon Gagoşidze'nin Türkiye Ziyareti
30 Nisan 2008 Çarşamba 10:09

Gürcistan’ın Diasporadan sorumlu Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, 10–18 Nisan tarihleri arasında Türkiye’de bir dizi temaslarda bulundu.

İstanbul temasları çerçevesinde Gürcü Katolik Kilisesi’ni ziyaret eden Gürcü Bakan, Simon Zazadze ile Katolik Kilisesi arşivinde muhafaza edilmiş olan eski Gürcü elyazmaları ve belgeleri incelenmesi konusunda fikir alış verişinde bulundu.

Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze ziyaretini daha sonra Türk-Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticileri ve sivil toplum, basın mensupları ile bir araya gelerek sürdürdü. Gagoşidze Türk-Gürcü Vakfı’nın yıllar boyunca Gürcistan ile Türkiye arasında mevcut olan dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri geliştirmesinde önemli katkılarda bulunduğunu ifade ederek Türkiye’de yaşayan Gürcü kökenli vatandaşların sesi olarak gördüğünü belirtti. Gagoşidze, Türk-Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı ile Gürcistan’ın Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında ilişkilerin daha da gelişmesi temennisinde bulundu.

Türk-Gürcü Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 11 Nisanda düzenlenen geceye de katılan Gürcüstan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Vakfın kurucularından yönetim kurulu üyesi işadamı İsmet Acar’a, Vakfın yönetim kurulu başkanı Sami Seçkin ve Genel Müdürü Mevlüt Artvinli’ye hediyeler verdi. Gecede Pirosmani Dergisi yayın yönetmeni Fahrettin Çiloğlu konuk bakana derginin çıkmış sayılarını takdim etti. Gagoşidze paketi açıp dergiyi göstererek, “İşte ben bu dergiyi çok seviyorum, iki ülkenin daha çok yakınlaşmasında, birbirini anlamasında çok önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.

Bayar Şahin, İbeya Özkan-Kafdağı Topluluğu geceye şarkılarıyla katıldı.  Ertoba Kafkas-Gürcü halk dansları grubunun da sahne aldığı geceye Gürcü kökenli işadamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar, akademisyenler ve basın mensupları katıldı.

Gürcü kökenli Türk işadamı Ergün Atabay ile de ayrı bir görüşme yapan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Gürcistan ekonomisine Türk işadamları ve müteahhitler tarafından yapılan katıkların artması gerektiğini dile getirdi ve Türkiye’nin Gürcistan için birinci derecede ekonomi ve ticari ortağı olduğunu söyledi.

Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Gürcistan Büyükelçiliği Müsteşarı Paata Sarişivili ve Diasporadan Sorumlu Bakanlık Müdür Zaza Tsurtsumia ile birlikte Kadıköy Milli Eğitim Müdürü ile de bir araya geldi. Gürcü Bakan ile yanındaki heyeti, Kadıköy Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç, Bostancı Halk Eğitim Müdürü Lokman Yılmaz, Kenan Evren Lisesi Müdürü Sinan Tapan, 23 Nisan Zehra Hanım İlk-öğretim Okulu Müdürü Alaattin Gümüş, Bostancı Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Ramazan Demir ve İbrahim Kara karşıladı. İlçe Milli Eğitim heyeti ile birlikte Gürcü Bakan, Bostancı Halk Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesinde çalışmalarını yürüten Kafkas halk dansları grubu Ertoba ekibinin çalışmalarını izledi. Ertoba’nın çalışmalarını beğendiğini dile getiren bakan, “Kafkasya ortak topraklarımızdır, kültürlerimiz benzerdir, birçok şeyimiz aynıdır” dedi.

Konuk bakan İstanbul’daki temasları ardından Gebze’de İmerhev Müzik ve Folklor Grubu’yla bir araya geldi. Ardından Gürcü dernekleri ziyaret programı çerçevesinde Gölcük, İznik, Orhangazi, İnegöl ve Bursa’daki Gürcü derneklerini ziyaret etti. 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Chveneburi.Net-Radio Chveneburi.NET yönetcilerinden Cüneyt Malçok, Hasan Yiğit, Gölcük Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri ile bir araya gelen Devlet Bakanı Gagoşidze, Gölcük derneği bünyesinde folklor grubu gösterisi izledi.

İznik Batum Kültür Derneği yöneticilerine ziyarette bulunan Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, önce Kaymakam Hüseyin Avcı’yla görüştü. Konuk Bakan ziyarette yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek, bu yönde başta ziyaretler olmak üzere çeşitli çalışmaların sürdürüleceğini belirtti. Bakan Gagoşidze, Türkiye’deki Gürcü kökenli vatandaşlarla da kültürel bağları güçlü tutmak istediklerini ifade etti. Kaymakam Hüseyin Avcı’nın İznik çinisi hediye ettiği konuk Bakan, ilçenin tarihi ve kültürel eserlerini gezerek incelemelerde bulundu. Konuk Bakan daha sonra Batum Kültür Derneği’ne ziyarette bulunarak Dernek Başkanı İbrahim Şener ve yöneticilerle görüştü. 

İnegöl Kafkas Folklor Kültür Derneği Başkanı Mehmet Nuri Tayyar ve dernek yöneticileri ile görüşen Gürcü bakan, derneğin halk dansları grubunun gösterisini izledi. İnegöl Derneği Başkanı Mehmet Nuri Tayyar ve AKP Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı ile bir görüşme yapan İulon Gagoşidze, “Gürcü kökenli Türk vatandaşlar, Türkiye’nin en sadık ve vefakâr vatandaşlarındandır ve iki kardeş ve komşu ülke olan Türkiye ve Gürcistan arasında sağlam bir köprüyü teşkil etmekteler” dedi.

Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Bursa’da Batum Havalisi Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Gagoşidze’ye, bir basın mensuba 1944 yılında Sovyetler Birliği’nden sürgün edilen Ahıskalılar ile ilgili soru yöneltti. O dönemde yaşanan meselelerin Sovyetler Birliği çatısı altında kaynaklanan gelişmeler olduğunu ifade eden Bakan Gagoşidze, “Yaşanan meseleler bizim dışımızda gelişen olaylardır. Biz bağımsızlığımızı kazanınca, parlamento olarak yeni bir yasa çıkarttık. Bu yasa çerçevesinde Gürcistan’a yeniden dönmek isteyen, o dönemde sürülmüş kişiler ve çocukları büyükelçiliklerimize başvurarak, işlemlerini tamamladıktan sonra ülkeye geri dönebilirler. Bu haksızlığın ortadan kaldırılması için birçok Gürcü devlet adamı ve aydınıyla birlikte çalışmalar yürüttük. Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra ise hükümet olarak Ahıskalıların yaralarını sarmak ve vatanlarına dönüşünü temin etmek için birçok düzeltme yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Biz hükümet olarak onların dönüşünü ve kendi vatanlarındaki hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapmayı sürdüreceğiz” dedi. Batum ve Havalisi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Musa Aydın, Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze’yi ağırlamaktan mutluk duyduğunu ifade etti.

Ankara’da Dış Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu ile görüşen Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Türkiye’nin yurtdışındaki Türklerle ilişkileri açısından önemli çalışmaları bulunduğunu, bu konuda Gürcistan’ın Türk dostlarından deneyim ve tecrübelerini paylaşmasını beklediğini dile getirdi. Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu, Gürcistan ve Türkiye’nin Ahıskalıların Gürcistan’a geri dönüşü konusundaki koordinasyonda bulunması teklifi üzerine Gürcü Bakan bu konuda Türkiye’nin görüş ve tekliflerinin Gürcistan için önemli olduğunu ifade etti. 

Gürcistan Devlet Bakanı İulon Gagoşidze, Ankara'da Pirosmani dergisinin editörleri Hasan Çelik, Kevser Ruhi, İrine Giviaşvili ve Yasin Öncü ile de bir araya geldi.

18 Nisan 2008 tarihinde tekrar İstanbul’a dönen konuk bakan, Eresin Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nda Macahel bölgesinin tanıtımının yapıldığı bir programa katıldı. Program Bahçelievler Millieğitim Müdürlüğü’nün,  Eresin Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu’nun ve Macahel Vakfı’nın katkıları ile gerçekleşti. Programda Macahel’in turizm yönünü tanıtan bir dizi etkinlik düzenlendi. Ardından konuk bakan Türkiye’den ayrıldı.

Zazadze Görüşmesi (Simon Zazadze-Paata Sarişvili- İulon Gagoşidze)
Zazadze Görüşmesi (İulon Gagoşidze)
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme (Simon Zazadze-İsmet Acar-İulon Gagoşidze)
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme (Sami Seçkin, Simon Zazadze-İsmet Acar-İulon Gagoşidze, Paata Sarişvili)
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme (İulon Gagoşidze-Mevlüt Artvinli-Paata Sarişvili)
Türk-Gürcü Vakfı'ndaki Görüşme (Erdal Küçük-Bahattin Sarı-Hasibe Özkan-İulon Gagoşidze- Salih Yıldız-Nihat Özder)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (Salih Yıldız-Ali İhsan Akıskalıoğlu-İulon Gagoşidze-İsmet Acar)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (İsmet Acar-İulon Gagoşidze-Zaza Tsurtsumia- Bayar Şahin-Fahrettin Çiloğlu)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (İsmet Acar-İulon Gagoşidze)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (İsmet Acar-İulon Gagoşidze-Zaza Tsurtsumia- Bayar Şahin-Fahrettin Çiloğlu)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (İberya Özkan-Kafdağı Müzik Topluluğu)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (Ertoba)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (Ertoba)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (Ertoba)
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi
Türk-Gürcü Vakfı Gecesi (Bayar Şahin)
Kadıköy Halkeğitim Merkezi (İulon Gagoşidze - Şenol Genç)
Kadıköy Halkeğitim Merkezi
Kadıköy Halkeğitim Merkezi
İulon Gagoşidze - Ergün Atabay
Artvin-Batum Kültür Dayanışma Derneği (Gölcük-Kocaeli) - Chveneburi.Net-Radio Chveneburi.NET Yöneticileri (Cüneyt Malçok- Hasan Yiğit)
Batum-Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği (İznik-Bursa)
Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (Bursa-Orhangazi)
Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (Bursa-Orhangazi)
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği (İulon Gagoşidze - Mehmet Nuri Tayyar)
İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği
İulon Gagoşidze - Sait Yazıcıoğlu
Macahel Tanıtım Günü (Salih Yıldız-Haydar Zengin-İulon Gagoşidze-Erdal Küçük-Zaza Tsurtsumia)
Macahel Tanıtım Günü (-Erdal Küçük-İulon Gagoşidze-Haydar Zengin)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.