Gürcüler Rusları Taksim'de Protesto Etti

2008 Ağustos ayında Rusya'nın Gürcistan'a saldırısıyla başlayan savaşın ikinci yıldönümünde Gürcüler, dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan kardeşleri gibi Rusya'nın Gürcistan işgalini protesto etmek için toplandılar.

Gürcüler Rusları Taksim'de Protesto Etti
08 Ağustos 2010 Pazar 12:37

2008 Ağustos ayında Rusya'nın Gürcistan'a saldırısıyla başlayan savaşın ikinci yıldönümünde Gürcüler, dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan kardeşleri gibi Rusya'nın Gürcistan işgalini protesto etmek için toplandılar. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya Başkonsolosluğu önünde toplanan "Gürcistan ile Dayanışma Platformu" üyeleri, Rusya'nın Gürcistan işgalini ve Gürcistan topraklarında gerçekleştirdiği etnik temizliği protesto etti.

Gürcistan ve Türkiye bayrakları taşıyan grup Konsolosluk önünde bir de basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan "Gürcistan ile Dayanışma Platformu" Sözcüsü Ali Rıza Altunel, Rusya'nın Gürcistan topraklarının bir kısmının Rusya'nın işgali altında olduğunu, Gürcülerin etnik temizliğine uğratıldıklarını söyeldi. Altunel, "Rusya bu saldırganlıktan vazgeçerek derhal askeri birliklerini Gürcistan topraklarından çekmelidir. Bu talebin, ülkemiz olan Türkiye Cumhuriyeti yönetimi tarafından da aktif biçimde savunulmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Protesto hazırlıkları yapılırken İstiklal caddesinden geçen Trabzon taraftarları "I love you Şota" şeklinde tezahürrat yaptıktan sonra, grup "Gürcüler yanlız değildir" sloganı attı...

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı...

 

Basın bülteninin tamamı...

Türkiye kamuoyuna ve bütün dünyaya sesleniyoruz!

Bugün, 7 Ağustos, Rusya’nın Gürcistan’a savaş ilanının ve Gürcistan’ı işgal etmeye başlamasının ikinci yıldönümü. Bizler, bu saldırganlığı, Gürcistan’ın iki bölgesinde bugün de devam eden Rus işgalini protesto etmek, bunu unutmadığımızı göstermek, Türkiye kamuoyuna yeniden hatırlatmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bütün uygar dünya, Rusya’nın bu saldırganlığını, işgal altında tuttuğu iki bölgede gerçekleştirdiği etnik temizliğin kabul edilemez buluyor ve bu iki bölgeden kovulan birkaç yüz bin insanın evlerine geri dönmesine olanak sağlanması, Rusya’nın bu bölgelerden askeri güçlerini çekmesini kararlı biçimde bugün de talep etmektedir. Bizler de aynı talepte bulunuyor ve bunun ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti yönetimi tarafından da aktif biçimde savunulmasını istiyoruz.

Değerli basın mensupları ve değerli katılımcılar!

Bildiğiniz gibi Moskova yönetimi, Sovyetler Birliği’nin dağılması sürecinde ve Sovyetler Birliği’nin parçalanmasından sonra Gürcistan, Azerbaycan ve Moldova gibi bağımsız devletlerde, Rusya Federasyonu içinde kalan Kuzey Kafkasya’da etnik çatışmalar başlatmış, on binlerce insanın hayatına mal olan savaşları yönetmiş, yüz binlerce insanı kendi topraklarından göç etmek zorunda bırakmıştır. Bizler Çeçenistan’da, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde, Moldova’nın Dinyester kıyısında, Gürcistan’ın Abhazya ve Tshinvali bölgelerinde Rusların ve onların işbirlikçilerinin katliamlarını unutmadık. Biz Türkiye’de yaşayan Gürcüler, Çarlık Rusya’sının 19. yüzyılda atalarımızı topraklarından göç etmek zorunda bırakmasını, Kuzey Kafkas haklarına karşı giriştiği katliamları ve sürgünü de unutmadık. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşan biz Kafkasyalıların tarihsel ve taze acılarını bütün Türkiye kamuoyunun da unutmamasını diliyoruz. Geçmişte ve günümüzde Rusların bu insanlık dışı uygulamalarını bir kez daha protesto ediyoruz. 

Bizler Türkiye’de yaşayan Gürcüler anavatanımız Gürcistan, Gürcü halkının ve bütün Kafkas halklarının yanında olduğumuzu, Rusya’nın Gürcistan’ı işgalini ve katliamını kınadığımızı bu basın açıklaması ile tüm dünyaya bir kez daha duyurmak istiyoruz.

Bizler, Rusya’nın Gürcistan’ın iki bölgesinin işgal altında tutmasına ve bu iki bölgesinde uyguladığı etnik temizliğe karşı Türkiye kamuoyunu ve Türk halkını daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Gürcistan ile Dayanışma Platformuİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.