Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili İstanbul’da Gürcü Diasporasıyla Görüştü

Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili, KEİ toplantısı için geldiği İstanbul'da, 26 Haziran 2007'de, Türkiye'deki Gürcü toplumunun önde gelenleriyle, Gürcü vakıf ve dernek temsilcileri ile Conrad Oteli'nde bir araya geldi.

Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili İstanbul’da Gürcü Diasporasıyla Görüştü
02 Temmuz 2007 Pazartesi 14:27

Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili, KEİ toplantısı için geldiği İstanbul'da, 26 Haziran 2007'de, Türkiye'deki Gürcü toplumunun önde gelenleriyle, Gürcü vakıf ve dernek temsilcileri ile Conrad Oteli'nde bir araya geldi. Türk-Gürcü Vakfı'nın koordinasyonu ile gerçekleşen buluşma sıcak ve samimi bir ortamada geçti. Görüşmeye Gürcüstan Dışişleri Bakanı Gela Bejuaşvili, Mülteciler ve İskân Bakanı Giorgi Heviaşvili, Gürcüstan Büyükelçisi Grigol Mgaloblişvili de katıldı. Görüşmeye, Türkiye’de yaşayan Gürcülerin değişik alanlardaki önde gelen isimleri katıldı. Bu görüşmeyi, İnegöl Kafkas Folklor ve Kültür Derneği halkoyunları topluluğu ve İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği halkoyunları topluluğu danslarıyla, Bayar Şahin, İberya Özkan ve Kafdağı Müzik Topluluğu’da şarkılarıyla unutulmaz bir buluşma haline çevirdiler.  

Devlet Başkanı Saakaşvili, son derece samimi geçen görüşmede Türkiye’de yaşayan Gürcüleri “Gürcüstan’ın evlatları” olarak adlandırdı. Türkiye’de yaşayan Gürcülerin, geçmiş uzun tarihe karşın anavatanlarını unutmadıklarını ve öte yandan komşu Türkiye’nin tarihinde de önemli rol oynadıklarını söyledi. Bu durumu, Türkiye’nin her alanında önde gelen Gürcülerin adlarını vererek anlattı. Bu kişiler arasında, Tekfen Holding’in sahibi Nihat Gökyiğit (Gogitidze), Conrad Otelin sahibi Erol Aksoy, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı gibi adları saydı. Bu adların iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli role sahip olduklarını belirtti. 

Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili daha önce talepte bulunan Gürcü vakıf ve derneklerin halkoyunları toplulukları için hazırlanan folklor kıyafetlerini vakıf ve dernek temsilcilerine hediye etti. Saakaşvili daha önce ihtiyacı olan talepte bulanan herkese folklor kıyafetlerini ve maaşı Gürcüstan tarafından ödenecek eğitmen sözü vermişti. Gürcü diasporası, Gürcüstan devlet başkanına saygı ifadesi olarak küçük bir konser hazırlamıştı. Öte yandan, Devlet Başkanı Saakaşvili’den Gürcü ulusal giysilerini armağan olarak alan Gürcü halk dansları toplulukları, sergiledikleri danslarla devlet başkanına mutlu anlar yaşattılar. Buluşmanın sona ermesi gerektiği dakikalarda Devlet Başkanı Saakaşvili, çıkmak üzere olduğu kapının önünde geri dönerek şarkı söyleyen Bayar Şahin’i dakikalarca yeniden izlemeye devam etti.

Bu arada Gürcü diasporasının önde gelen adlarından olan yazar Fahrettin Çiloğlu, yayın yönetmenliğini yaptığı Pirosmani dergisinin ilk sayısını Devlet Başkanı Saakaşvili’ye hediye etti. Saakaşvili, kürsüye konuşmak için çıktığı anda bile dergiyi elinde tutuyordu ve konuşmasında bu dergiyi çıkaranlara özel olarak teşekkür etti. Türkçe ve Gürcüce olarak iki dilde dergi çıkarmanın öneminin altını çizdi.

Saakaşvili yaptığı konuşmada, Gürcüstan dışında yaşayan Gürcülerin Gürcüstan’ı hiçbir zaman unutmadıklarını, öte yandan yaşadıkları ülkelerde de her zaman iyi birer yurttaş olduklarını ve bulundukları ülkeye hiçbir zaman sorun çıkarmadıklarını söyledi. Daha önceki tarihlerde de benzerleri yapılan Saakaşvili ile görüşme, bu kez katılımcıların Gürcüstan Devlet Başkanıyla yan yana en çok fotoğraf çektirdikleri bir buluşmaya dönüştü.

Fahrettin Çioğlu-Grigol Mgloblişvili-Miheil Saakaşvili
İnegöl Kafkas Folklor Derneği, Folklor Topluluğu
İnegöl Kafkas Folklor Derneği, Folklor Topluluğu
Grigol Magaloblişvili-Miheil Saakaşvili
İnegöl Kafkas Folklor Derneği, Folklor Topluluğu
Grigol Mgaloblişvili-Miheil Saakaşvili-Erdal Küçük
İsmet Acar-Erol Aksoy-Miheil Saakaşvili
Orhangazi Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı, Miheil Saakaşvili'ye Plaket Verirken
Bayar Şahin ve Ekibi
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği Başkanı, Miheil Saakaşvili'ye Plaket Verirken
Miheil Saakaşvili - İnegöl Kafkas Folklor Derneği, Folklor Topluluğu
Miheil Saakaşvili - İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
Miheil Saakaşvili-Mevlüt Artvinli
Grigol Mgloablişvili-Giorgi Heviaşvili-Gela Bejuaşvili
Miheil Saakaşvili
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
İznik Batumlular Kafkas Kültür Derneği, Folkor Topluluğu
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.