Macahel Dergisi "nin 8. Sayısı Çıktı

MACAHEL Dergisi'nin 8. sayısı Ekimin'in son haftasında Macahellilerin ve Macahel sevenlerinin beğenisine sunuldu.

Macahel Dergisi "nin 8. Sayısı Çıktı
17 Aralık 2007 Pazartesi 11:34

MACAHEL Dergisi'nin 8. sayısı Ekimin'in son haftasında Macahellilerin ve Macahel sevenlerinin beğenisine sunuldu.  9. sayının hazırlıkları yapıldığı şu günlerde yayınlanmasını istediğiniz Macahel ve Macahellilerle ilgili her türlü yazılarınızı, görsellerinizi (resim, fotoğraf vb) derginin iletişim adreslerine gönderebilirsiniz.


Değerli “MACAHEL” Dergisi Okurları ve Macahelliler (Sunuş)

        Macahel Dergisinin sekizinci sayısında da sizlerle birlikte olmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Çeşitli nedenlerle yayın hayatına ara verilen derginin tekrar yayınlanması için Vakfımız Yönetim Kurulunca gerekli ön incelemeler yaparak, siz değerli okurlarımızın da maddi ve manevi katkılarıyla bu yükün altından rahatlıkla kalkabileceğimizi görmüş, Mayıs-Haziran-Temmuz dönemi için dergimizin 7. sayısını yayın hayatına geçirmiştik.

        MACAHEL Dergisinin 7’nci sayısının dağıtımı için gerekli her türlü kolaylıklardan faydalanarak en hızlı bir şekilde okurlarımıza ulaşmaya gayret edilmektedir. Buna rağmen henüz dergimizin ulaşmadığı çok kimsenin de olduğunu biliyoruz. Vakıf merkezine yakın olanlar vakıf binasından dergiyi alabilirler. Derginin okurlarımızın adresine posta ile ulaştırılması daha sağlıklı yol olarak görülmektedir. Okurlarımızın bu yöndeki talimatı esas olmakla birlikte, sağlıklı iletişim için posta adreslerinin de kendileri tarafından güncelleştirilmesi önem arz etmektedir. Bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

        Dergimize her tür yayın sunarak, reklam vererek, kendi adınıza ve tanıdıklarınız adına abone olarak katkıda bulunmanızı da bekliyoruz. Bu arada derginin dizayn, içerik vb konularda olumlu veya olumsuz eleştirilerinize de mutlaka ihtiyacımız olacaktır. Sözlü veya yazılı eleştirileriniz bizi daha ciddi şekilde işi sahiplenmeye, okurlarımızı da dergi ile içli dışlı olmaya götürecektir.

        Vakfımızın hizmetlerinden biri olan SMS hizmeti için yapılan duyurulara rağmen birçok kişinin çağrımıza karşılık vermediği görülmüştür. Vakfın genel durumu hakkında hemen hemen hepimiz bilgi sahibiyiz. Koşulları zorlayarak hayırsever on beş-yirmi kişinin maddi desteği ile her yıl artan sayıda yüksekokul öğrencisine burs imkanı sağlıyoruz. Muhtaç durumda olan veya hastası olanlara da çorbada tuzumuz olsun denilebilecek miktarda yardımlar yapmaya çalışıyoruz. Burada söylemek istediğimiz şu ki; yardımların daha büyük miktarlarda yapılması gerekliyken henüz bu imkanlara ulaşamamış olmanın üzüntü ve sıkıntısını yaşamaktayız. Vakfımızdan beklenenler arasında giderek artan taleplerin karşılanabilmesi için çeşitli aktivitelerle gelir sağlamaya çalışmaktayız. Ancak burada okurlarımıza düşen görevlerin de bulunduğunu belirtmek gerekir. Aktivitelere ilgi göstermek, maddi ve manevi desteklerde bulunmak bunlardan birkaçı sayılabilir.
 
        Bu bağlamda değerli okurlarımızdan ve özellikle Macahellilerden beklentilerimizi kısa vadeli olarak şu şekilde ifade etmek istiyoruz:

                1- SMS hizmeti almak isteyenler olabileceği gibi bu olaya sıcak bakmayan, bundan rahatsızlık duyanlar da olabilir. Bu düşüncede olanların vakfımıza bilgi vermeleri halinde kendilerine SMS gönderilmeyecektir. SMS hizmeti almak isteyenlerden de bu hizmetle ilgili olarak bağışlarını Ekim ayı sonuna kadar yapmalarını bekliyoruz.

                2- Okurlarımızın dergiye abone olmalarını, maddi ve manevi katkı sağlamalarını bekliyoruz.

                3- 28 Ekim Cumartesi günü Bağcılar Belediyesi Halk Sarayı Salonu’nda vakfımız yararına yemekli MACAHEL GECESİ organizasyonu yapılacaktır. Bu geceye herkes belirli katılımcı sayısına göre masa rezervasyonu yaptırmakla önceden katkılarını sunmuş olacaktır. Bu duyarlılığı gösterebilecek olanlara şimdiden minnettarlığımızı belirtmek istiyoruz.

                4- Bu yıl da üniversite öğrencilerine burs verilmesi devam edecektir. Önceden burs almış olanların devam ettikleri eğitim kurumlarından transkript alarak kayıt yenilemeleri gerekmektedir. Yeni başvuruda bulunacak olanların vakfımızın web sitesinden yararlanarak gerekli evrakları temin ederek son başvuru tarihi olan 15 Ekim 2007’e kadar vakfımıza ulaştırılması gerekiyor.

                5- Vakfımızca yangın felaketine uğramış ailelere ve muhtaç durumda olanlara seri şekilde yardım ulaştırmak maksadıyla bu amaç için kullanılmak üzere özel hesap tutulmaktadır. Sizlerin yardımlarınızı bekliyoruz. Bu yardım için birebir görüşme ortamı sağlanmaya çalışılmaktadır.

        MACAHEL Dergisi diğer türde yayınlar yanında sizlerle iletişim aracı görevini de üstlenecektir. Vakfımızın daha iyi hizmet üretebilmesi, sizlerle aramızda sürecek ve gelişecek olan samimi iletişim ve haberleşmeyle de çok yakından bağlantılıdır. Bu düşünce ile yukarıda sıralanan beklentilerimizi ve duyurumuzu da yapmış bulunmaktayız. Anlayışla karşılayacağınızı umar, saygılar sunarız.

Yönetim Kurulu

İÇİNDEKİLER

Sunuş

GÖRÜŞ DÜŞÜNCE
Bir Derdim Var Bin Dermana Değişmem / Kevser RUHİ
Her Bakımdan Değişen Macahel’in Geleceğini Düşünüyor Muyuz? / Prof. Dr. Davut DURSUN
Macahel’e Bakmak / M.Ali DALKIRAN
Türkiye Cumhuriyeti Yasalarında Orman Mülkiyeti -2- / Salih YILDIZ
İnsanıyla, Kültürüyle ve Doğasıyla Macahel / Bahattin SARI

ETNOĞRAFYA - FOLKLOR
Iraklardan Selam ile Tatlıpınar Köyü / Ömer ONAT

RÖPORTAJLAR
Camili Köyler Birliği Başkanı: Himmet PAKER / Erdal KÜÇÜK
Camili (Hertvis) Muhtarı: İlker SAV / Erdal KÜÇÜK

MACAHEL VAKFI’NDAN
Macahel İstişare Toplantısı Yapıldı
Macahel Vakfı TEMA Mütevelliler Heyeti Başkanı A.Nihat Gökyiğit ile Görüştü
Macahel Vakfı Futbol Turnuvası Sona Erdi
Macahel Vakfı Senedini Yenileme Kararı Aldı
SMS Hizmeti Devam Ediyor
Macahel Vakfı’na Bağışlarınız İçin

YAŞAM – KÜLTÜR
8. Macahel Kafkas Arı ve Bal Festivali Yapıldı / Kevser RUHİ
Yemek Tarifleri / Malahto
Macahel’deki Pansiyonlar, Misafirhaneler

EDEBİYAT – SANAT
Borçka Mektupları
Şiir, Hoş Geldiniz / Şükran ÖZTÜRK
Şiir, Camili (Macahel) / Halil AYDIN
Şiir, Helal Et Anam / Adil ÖZDER

HABERLER


MACAHEL Dergisi'ni Vakıf lokalinden temin edebilirsiniz...

Yazışma ve Temin Adresi:
Macahel Eğitim-Kültür ve Dayanışma Vakfı
Barbaros Cad. 3.Sok. No:11 Bahçelievler/İSTANBUL
Tel: 0212 441 49 70, 0212 441 49 71
E-posta: dergi@macahel.org.tr

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.