Giorgi Saakadze

Aleksioğlu Simon Kvariani 1808 yılında Gürcüstan’ın Kutaisi kentinde dünyaya geldi. Liseyi orada okudu. 1889’da Odesa Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesine yazıldı. Fakat ekonomik durumunun elverişsiz olması nedeniyle bir yıl sonra yurduna döndü.

Giorgi Saakadze
24 Mart 2003 Pazartesi 09:57

Aleksioğlu Simon Kvariani 1808 yılında Gürcüstan’ın Kutaisi kentinde dünyaya geldi. Liseyi orada okudu. 1889’da Odesa Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesine yazıldı. Fakat ekonomik durumunun elverişsiz olması nedeniyle bir yıl sonra yurduna döndü. 1897’de Kvariani Fransa’ya olanağını bularak Lion ve Monbel Ziraat Fakültelerinde bağcılık ve şarapçılık dallarında eğitim ve ihtisas yaptı. Sonra yurduna dönerek yazarlığa başladı. Yalnız ebedi değil, bilimsel yapıtlarıyla da gücünü kanıtlamış, değerli yapıtlar vermiştir. Başlıcaları; Kafkasya’da  Bağcılık ve Şarapçılık, Aşılı Üzümle Bağ Yetiştirme, Şota Rustaveli ve Şiiri, Gürcüstan Tarihi, Anjelina, Giorgi Saakadze vb.
 

Ortaçağda, krallık yönetiminin  hüküm sürdüğü tüm ülkelerde soylular, sarayı kuşatarak kralı halktan soyutlarlardı. Halktan yana birinin çemberi yararak krala ulaştığı ender görülürdü. İşte Didi Mouravi (Giorgi Saakadze) bunlardan biriydi. Yürekliliği, heybeti ve attığı naralarıyla saldırgan Osmanlı ve İranlılara karşı savaşlardaki başarılarıyla dikkati üzerlerine çekti. Kral onu başkomutan atamakta gecikmedi. Kahramanımız barış zamanında da boş durmaz, halkın yararına kalkınma hareketlerine girişir. Ekonomik yönden güçlü ve birleşik bir Gürcüstan kurmaktı amacı. Ama vay sen misin bunu yapan? Kendilerini aşıp krala ulaşan birini çekemeyen soylular harekete geçerler. Entrikalarıyla kralı aleyhine çevirirler. Kahramanımız yandaşlarıyla İran’a sığınmak zorunda kalırlar. İhtiyar tilki Şah Abbas’ın arayıp da bulamadığı bir fırsat geçmiştir eline...ÖNSÖZ

Gürcüstan’ın aristokrat ailelerinden olan Saakadzelerin adları XII-XII yüzyıllarda duyulmaya başladı. Daha sonra I.Simon’un krallığı döneminde Giorgi Saakadze’nin babası Siauş 1588 de krallık haznedarı, 1590 da Tbilisi kumandanlığı yapmıştır. 1570 Kaheti bölgesinin Pele Köyünde doğan kahramanımız, soylulara uygun bir eğitim  gördü. Farsça ve Türkçe öğrendi. Yirmi yaşında iken bilgisi, yeteneği, gücü ve yürekliliği ile kendini göstermeğe başladı. Kral I. Simon’un yanında Osmanlılara karşı savaşlara katıldı. 1608 de Tbilisi kenti, daha sonra da Gürcü Savaş Komutanı oldu. Soylu olduğu halde halktan ve köylülerden yana idi. Barış zamanında ekonomik kalkınma hareketlerine girişmiştir.

Çağdaş İtalyan misyoner Kastel tarafından portresi çizilen Giorgi Saakadze’nin ünvanı Mouravi, Osmanlı tarihlerinde Magrav Han olarak geçmektedir.

Birçok krallık ve feodal beyliklere bölünen ülkeyi birleştirerek kraliçe Tamara zamanında olduğu gibi Büyük Gürcüstan kurma politikası gütmüştür. Fakat kral ve halk arasındaki ünlü soyluları kıskandırmıştır. Ayrıntılarını bu tarihi romanda okuyacağınız büyük savaşçı, devrimci vatansever ve ulusal kahramanın akıbeti hakkında önsöz çerçevesi içinde birkaç bilgi sunmaya uygun buldum :

Sönmeyen Ocak adlı romanında Yusuf Pağava şöyle yazıyor: “Padişah IV Murat’ın gözünde onun yükselişi sarayda kıskançlık yarattı. Çünkü askeri dehası bütün paşaları gölgede bırakmıştı. Hüsrev Paşa onun sultana ihanet ederek Gürcüstan’a kaçacağını söylediler. Tutuklanması için buyruk çıktı. Kaçmak zorunda kalan Saakadze, oğulları ve kırk yandaşı ile Malatya’da yakalanarak kılıçtan geçirildi.”

Osmanlı kayıtları: “Name-i Hümayun Feridun Bey  münşaatı, Cilt: 2, sayfa 230. Magrav Han’ın 1927 de Osmanlıya sığındığı yazılmıştır. IV. Murat tarafından çok iyi karşılanan ve itibar gören Saakadze, emrine verilen ordu ile Gence , Karabağ ve Erdebil’i zaptetmiştir. Magrav Han Bu başarılarından sonra İstanbul’a gelerek İslamiyeti kabul etmiş, Mehmet adını almış, karaman Beylerbeyliğine tayin edilmiştir. Bazı haksız suçlamalar üzerine Halep’te, Veziriazamın önünde, ak sakallı Magrav’ın tutuklanarak oğulları ve kırk-elli yakını ile kılıçtan geçirilmesi çok gaddarca olmuştur (1629). Bu haksızlığı reva gören kan dökmeğe meyli olan Hüsrev Paşa’nın da aynı akıbete duçar olduğu ifade edilmektedir.

Büyük tarih bilgini Naima şöyle yazıyor: “İran Şahı ordusunu yenilgiye uğratan Gürcü prensini öldürtmek için hazinesinin yarısını verirdi. Bir yandan vezir o kahramanı idam ettirmekte sanki İran Şahı’nın intikamını aldı.”

Naimi gibi güvenilir büyük bir tarihçinin böyle söz etmesine neden olan mücadeleci. Çağına göre devrimci ve halktan yana bir vatan severin gerçek öyküsü ibretle okunacak düzeyde ve niteliktedir. Değerli hemşehrimizin “Sönmeyen Ocak”tan sonra bu ikinci çeviri romanı kuşkusuz daha başarılıdır. İlgi ve coşkuyla okuyacağınızı sanıyorum. Teşekkür ederim.


Ahmet Özkan MelaşviliEser: GİORGİ SAAKADZE "büyük savaşçı"

Yazarı: Simon Kvariani

Türkçesi: İbrahim Goradze

Yayınevi : Ararat Yayınevi Koll. Şti.
Nurosmaniye Cad. No:3 Cağaloğlu, P.K. 819 Sirkeci - İstanbul

Fiytatı: 7.000.000

GİORGİ SAAKADZE "büyük savaşçı" kitabını Chveneburi.Net'ten de temin edebilirsiniz. Kitap ismi, alıcının adı soyadı,  kitap adeti ve posta adresi bilgilerinikitap@chveneburi.net mail adresine e-mail göndererebilir. Ödemeyi  banka hesabına havale yöntemi ile yapabilirsiniz.  Ödeme ile ilgili  ayrıntılı bilgileri  yine bu e-mail (kitap@chveneburi.net) den bilgi sahibi olabilirsiniz.


Etiketler; #Giorgi Saakadze

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.