Kardeş Türküler-15 Yılın Öyküsü

Kardeş Türküler projesinin 15 yıllık yolculuğu, dönemin toplumsal ve kültürel yaşamıyla birlikte ele alınıp yorumlanarak “Kardeş Türküler 15 Yılın Öyküsü” adı altında kitaplaştırıldı.

Kardeş Türküler-15 Yılın Öyküsü
25 Kasım 2008 Salı 13:55

Kardeş Türküler projesinin 15 yıllık yolculuğu, dönemin toplumsal ve kültürel yaşamıyla birlikte ele alınıp yorumlanarak “Kardeş Türküler 15 Yılın Öyküsü” adı altında kitaplaştırıldı. Ortaya çıktığı ilk günden bugüne projede olan kişilerin deneyimleri doğrultusunda yazılan yazılar, dönemin sosyal ve kültürel arka planına odaklanan söyleşiler, projenin çeşitli aşamalarına katkıda bulunmuş kişilere ait tanıklıklar, değerlendirmeler, fotoğraflar ve çeşitli belgeler eşliğinde hazırlanan kitap, geçtiğimiz hafta okurlarla buluştu. 

Kültürel çoğulcu dünya görüşünün yaşadığımız coğrafyaya katacağı zenginliklere dair önemli açılımlar sunan kitabın giriş yazısında geçen cümleler, Kardeş Türküler’in 15 yıllık yolculuğundaki yol haritasını ve hedeflenen menzili en yalın haliyle özetleyiveriyor:

“... İlkokulda, barış bize iki savaş arasında yapılan antlaşmalara atılan bir imza olarak öğretildi. Kardeşlik ise hep çocuklara özgüydü; büyüdükçe ne oluyorsa oluyor ve sözcük dağarcıklarından siliniveriyordu... 

Kardeş Türküler, barış ve kardeşliğin sürekli kılınabileceğine olan inançtır... 

Kardeşlik, geçmişte yaşanan güzel günlere bir gönderme olduğu kadar, geçmişi yanına alıp bütün kimlik ve kültürlerin eşit ifade hakkına sahip olduğu özgür yarınlara akan bir gelecek olmalıdır.  

Kardeş Türküler, yarınlara yönelik bir arayıştır...”


İçindekiler

kardeş türküler 15 yılın öyküsü

Şarkılar Kardeşlik Yollarında, Ülker Uncu
Kardeş Türküler Projesinin Müzikal Olanakları, Vedat Yıldırım
Kardeş Türküler - Kardeş Danslar, Gökhan Gökçen, Levent Soy
“Kınamızı Soldurana, Gülümüzü Kurutana...” Kadınların Dilinden, Sesinden, Telinden..., Fehmiye Çelik, Feryal Öney
Kardeş Türküler Projesi ve Bir Perspektif Olarak Kültürel Çoğulculuk, Diler Özer

kardeş türküler’i anlattılar

Kullanmadan Önce İyice Çalkalayınız, Derya Bengi
Kardeş Türküler, Martin Stokes
Kendiliğinden Politik Bir Müzik Tavrı, Orhan Kahyaoğlu
Kültürel Küreselleşme Dinamiğinde Kardeş Türküler Projesine Bakmak, Orhan Tekelioğlu

e-ziyaretler

söyleşiler; ‘90’lı yıllardan günümüze yaşananlar, tanıklıklar

Ahmet Altınel, Arif Sağ, Aynur Doğan, Barış Dönmez-Gerçek Taşlıoğlu, Behzat Doletabadi, Berîvan Akyol, Birol Topaloğlu-Ayşenur Kolivar, Bülent Forta, Erdal Erzincan, Erkan Oğur, Ezel Akay, Ferhat Güneş-Ömer Avcı, Görgün Taner, Hasan Saltık, Hava Karadaş, İberya Özkan-Kenan Yaşar, İlkay Akkaya, Melih Duygulu, Metin-Kemal Kahraman, Muammer Ketencoğlu, Pakrat Estukyan, Sarıköylü Tevfik Çekiç, Selim Hubeş, Şivan Perwer,  Turhan Yapıştıran - İbrahim Rojhilat, Zafer Yörük.

belgeler

Basında Kardeş Türküler, Afişler, Diskografi.

karton kapak 45 YTL 
sert kapak 60 YTL

Bgst YAYINLARI, İstanbul, Haziran 2008. Yayına Hazırlayanlar: Ayhan AKKAYA, Diler ÖZER, Fehmiye ÇELİK, Ülker UNCU. 418 sayfa, 22,4–26 cm. ISBN: 978-975-6165-23-2

“Kardeş Türküler 15 Yılın Öyküsü” 4 farklı kapak rengiyle karton kapaklı; mavi kapak rengiyle hem karton hem sert kapaklı olarak basılmıştır. İçerik açısından aralarında bir fark yoktur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.