Sıcak Hüzün -Şiirler-

Fahrettin Çiloğlu'nun yayıma hazırladığı Sıcak Hüzün, Sinatle'nin üçüncü kitabı. Kitap, küçük bir Gürcü şiiri antolojisi olarak değerlendirilebilir.

Sıcak Hüzün -Şiirler-
13 Haziran 2004 Pazar 15:56

ÖNSÖZ

Fahrettin Çiloğlu'nun yayıma hazırladığı Sıcak Hüzün, Sinatle'nin üçüncü kitabı. Kitap, küçük bir Gürcü şiiri antolojisi olarak değerlendirilebilir. Sıcak Hüzün'de, Gürcü şiirinin, içinde yaşadığımız yüzyılın önde gelen şairlerinden beşinin şiirleri yer alıyor. Kitabın Giriş bölümündeki "Gürcü şiiri üzerine kısa bir değerlendirme" adlı yazı ise, Gürcü şiirini başlangıcından alıp, örneklerle günümüze getiriyor.

Sıcak Hüzün adını, kitapta şiirleri yer alan şairlerden biri olan Eka Bakradze'nin aynı adlı kitabından alıyor. Bu kitaptaki şiirlerin neredeyse tümü, daha önce Gürcü kültürü dergileri çveneburive mamuli'de, Cumhuriyet gazetesinin Kitap ekinin Cevat Çapan tarafından hazırlanan "Şiir Atlası" sayfalarında yayımlanmıştır. Fahrettin Çiloğlu ve Hasan Çelik'in Gürcüceden çevirdikleri bu şiirleri, Sinatle Yayınları olarak okura topluca ulaştırmayı istedik.

Kitaptaki şairlerden ilki olan Galaktion Tabidze, yalnızca Gürcü şiirinin değil, "Sovyet şiiri"nin de en önemli telsilcilerinden biri sayılır, ilk yıllarda sembolistlerin etkisinde kalan şair, ilk şiirlerinde toplumsal koşullarla uyuşmazlığını, kendisini derinden etkileyen toplumsal çelişkileri yansıtır. Tabidze, Gürcü dilini en iyi kullanan şairlerden biri sayılır; şiirlerinde dilin tını ve ses yönüne büyük önem vermiştir. Ana Kalandadze, Gürcü şiirinin yaşayan önemli adlarından biridir. Kalandadze'nin çeşitli dillere de çevrilen, tarihe sık sık göndermeler yapan şiirlerinde, doğa ve insan sevgisi gibi temaların yanında dinsel motifler de dikkati çeker.

Çağdaş Gürcü şiirinde önemli yeri olan şairlerden biri olan Muhran Maçavariani, kendine özgü şiir dili olan şairlerden biridir ve özellikle "pitoresk" şiirleriyle dikkati çeker. Şair, şiirlerinde ele aldığı konuların adeta tablosunu çizer. Tamaz Çiladze, farklı duyarlıkların bir şairi olarak tanımlanabilir. Pek çok konuda son derece duyarlı ve etkileyici şiirler yazmıştır. Sıcak Hüzün'ün beşinci şairi Eka Bakradze, çocuk yaşta başladığı şiirini, genç yaşta olgunluk dönemine taşımayı başarmıştır ve günümüzde de Gürcü şiiri içindeki yerini korumaktadır.
Sıcak Hüzün, sizin Gürcü şiiriyle, Gürcü şiirinin de sizinle sıcak bir buluşması olsun!..

Sinatle

Eser: SICAK HÜZÜN -Şiirler-
Hazırlayan: Fahrettin Çiloğlu

Yayınevi : Sinatle Yayınları
Temin Adresi: 4 Nokta Grafik ve Matbaa
Haznedar Sanayi Mh. Kale Sk. No:15 Güngören-İstanbul
Tel.: (0212) 507 80 85
E-Mail: senoltaban@hotmail.com

SICAK HÜZÜN -Şiirler- kitabını Chveneburi.Net'ten de temin edebilirsiniz.  kitap@chveneburi.net mail adresine e-mail göndererek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz..


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.