Umut Uzun Yaşar - Gürcü Öyküleri

Küçük bir Gürcü öyküleri antolojisi olan Umut Uzun Yaşar, Sinatle'nin dördüncü kitabı.

Umut Uzun Yaşar - Gürcü Öyküleri
15 Şubat 2004 Pazar 09:15


ÖNSÖZKüçük bir Gürcü öyküleri antolojisi olan Umut Uzun Yaşar, Sinatle'nin dördüncü kitabı. Gürcü edebiyatından örnekler veren ilk çalışmalardan biri olan bu kitapta, çağdaş Gürcü yazarlardan oniki öykü yer alıyor. Umut Uzun Yaşar, daha önce, Ceylan Yayıncılık tarafından "Kafkasya dizisi"nde aynı adla yayımlanmıştı. Kitap bu adını, Giorgi Tsitsişvili'nin bir öyküsünden alıyor. Kitaptaki öyküleri Hasan Çelik Gürcüceden, Fatoş Gürsoytırak İngilizceden çevirmiştir.

Umut Uzun Yaşar, ''Gürcüstan toplumunun o henüz karmaşıklaşmamış, yalın ve basit toplum yapısını gözler önüne sermesi bakımından önemli. Henüz toprakla ilişkisini koparmamış, insan yaşamındaki en önemli faktörün hâlâ doğa olduğu kırsal bir toplumun gündelik hikâyelerini anlatıyor bu öykülerin tamamı. Genel bir özellik olarak öykülerin hiçbirine siyaset, politik olay ya da yorumun girmemiş olduğu söylenebilir.

Bu, muhtemelen Gürcü yazarların bilinçli bir tercihi, kendilerini derin felsefi konulara eğilmek ya da topluma mesaj vermek türünden bir ruh hali içinde hissetmedikleri belli oluyor. Öykülerdeki tek politik olay, sarsıcı ve dramatik bir vurgu olarak, II. Dünya Savaşı ve etkileri olarak beliriyor sadece. Burada da savaş hali içinde işgal edenin ve işgale uğrayanın siluetleri var en fazla. Toprakla içli dışlı toplulukların çoğunda görülebileceği türden bir sertlikse tüm. öykülerin dokusuna sinmiş denebilir. Duygusallığa yer yok. Ancak N. Dumbadze'nin "Köpek" adlı öyküsü (kitaptaki en güzel öykülerden biri) gibi, merkezinde hayvanların durduğu birkaç öyküde farklı türden bir sıcaklık da mevcut. Kuduz korkusunun -kuruntusunun- kol gezdiği köyde, köpeğini öldürmeye kıyamayan ihtiyar köylü, itirazlar karşısında, öldüğünde mezarının üstünde bir köpeğin ulumasını istediğini söyler. İşte her şey bu kadar yalın, bir o kadar da gerçek."

Sinatle

Eser: UMUT UZUN YAŞAR - Gürcü Öyküleri
Türkçesi:  Hasan Çelik - Fatoş Gürsoytırak

Yayınevi : Sinatle Yayınları
Temin Adresi: 4 Nokta Grafik ve Matbaa
Haznedar Sanayi Mh. Kale Sk. No:15 Güngören-İstanbul
Tel.: (0212) 507 80 85
E-Mail: [email protected]


UMUT UZUN YAŞAR - Gürcü Öyküleri kitabını Chveneburi.Net'ten de temin edebilirsiniz. [email protected] mail adresine e-mail göndererek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.