Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 52-53

"Asıl Önemli Olan Halkın Kendi Gücünü Algılayabilmesi ve Görmesidir"

Çveneburi Kültürel Dergi Sayı : 52-53
21 Temmuz 2004 Çarşamba 12:09

Gürcüstan Cumhurbaşkanı Ekselansları Miheil Saakaşvili ile Yapılan Söyleşi:

Osman Nuri Mercan

"Asıl Önemli Olan Halkın Kendi Gücünü Algılayabilmesi ve Görmesidir"


Çveneburi: Türkiye'de yaşayan kankardeşleriniz olarak onurlu Gürcü halkının devlet başkanı Miheil Saakaşvili ve delegasyonuna hoşgeldiniz diyoruz.

Bizler Çveneburi Dergisi, Chveneburi.Net ve Gürcü Haber.Com olarak bu mutlu günü yaşamaktan kıvanç duyuyoruz. Bizler Türkiyeli Gürcülerin tek ve gerçek sesi olarak 30 yıla yakındır yayın hayatındayız. Önce Çveneburi Kültürel Dergi, sonra www.chveneburi.net ve sonra dawww.gurcuhaber.com olarak hem yazılı basında hem de elektronik ortamda Gürcü kültürünü yaşatmak ve yaymak için çalışıyoruz. Bizler, tamamen kendi imkanlarımızla bu üç yayın organının faaliyetine devam ediyoruz. Türkiye'de faaliyet gösteren hiçbir Gürcü vakfı veya derneği veya hiçbir Gürcü işadamı bize destek olmadılar. Çveneburi Kültürel Dergi, www.cheneburi.net vewww.gurcuhaber.com olarak biz Türkiye'nin yasalarına ve örf ve adetlerine uygun yayın yapıyoruz.

Amacımız, Gürcü kültürünü Türkiye halkına tanıtmak ve Türkiye ile Gürcüstan arasında dostluk ve kardeşlik iliş kilerinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Biz bu üç yayın organı olarak Gürcüstan'ın toprak bütünlüğünün sağlanmasını ve Gürcüstan'ın istikrarlı, çağdaş ve demokratik kurumların çalıştığı bir ülke olmasını arzu ediyoruz. Ümidimiz, Miheil Saakaşvili ve ekibinin Gürcüstan'ın mevcut sorunlarını düzlüğe çıkaracağı yönündedir. Güller Devrimi'nin bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı olarak sonlanmasından hepimiz kıvanç duymaktayız. Şimdi size bazı sorularımız olacaktır:

İlk soru olarak; Güller Devrimi için ne kadar sürede hazırlandınız ve Mihail Saakaşvili "Halkın Sevgilisi Mişa" haline nasıl geldi?

Saakaşvili: Aslında bu devrim çoktan olgunlaşmıştı ve gerçekleşmeye hazırdı. Çünkü, Gürcüstan'ın bağımsızlığından sonra halkında kendisi için en önemli duygu olan "Kendi Ülkesinin Efendisi ve Yöneticisi Olma" duygusu boşluğu vardı. Gürcüstan'ın yönetimini    eski komünist büroksasisine ait bir kısım terbiyesiz, aç gözlü ve eğitimsiz insanlar ele geçirmişti. Bu insanlar halkın temel haklarını reddettiler. Bundan dolayı belli bir dönemden sonra halkın bütünleşmesi kaçınılmaz hale geldi ve bu yöneticilerin kimsenin sesini çıkarmayacağını düşündüğü sırada Gürcü halkı bu çöplüğü üzerinden silkeledi. Böylece şimdiki yeni sistemi kendisi kurmuş oldu. Asıl önemli olan liderin kimliği olmayıp halkın kendi gücünü algılayabilmesi ve görebilmesi idi. Bu coşku ve hevesin kaynağı da budur.

Halk çok şey yapabileceğini gördü; bu Tbilisi'de de oldu, Batumi'de de oldu ve bu muhakkak ekonomide de olacak. Çünkü halk ülkesini harekete geçirebilen temel gücün kendisi olduğu farkına vardı.


Gürü Anadilinde Yayın ve Eğitim İsteği

Osman Nuri Mercan

Türkiye'de Gürcü kültürünün üç kurumsalı olan Çveneburi Kültürel Dergi, www.chveneburi.net vewww.gurcuhaber.com ortak olarak imzaladıkları dilekçelerle Gürcü anadilinde yayın ve eğitim için ilk adımı atmış bulunuyorlar. Bu müracaatların yapılması için ülkemizde Gürcü-Gürcüs-tan-Batumi-Acara-Kafkas-Kültür-Dayanışma gibi ön ve son takılar alarak kurulan vakıflardan ve derneklerden hareket etmesi beklenmiş, fakat aylar geçmesine rağmen hiçbir kuruluş bu konuda ne müracaatta bulunmuş ne de konuyu tartışıp kamuoyuna herhangi bir bilgi vermiştir. Bunun üzerine dergimizin de içinde bulunduğu üç yayın kurumu aşağıda görülen müracaatları bu tür yayının başka dillerde başladığı 07/06/2004'de yapmış bulunmaktadır. Bu müracaatlara 60 gün içinde cevap beklenmektedir.

Çerkesce, Arapça, Boşnakça, Kirmanca ve Zazaca dilinde yayın TRT TV ve radyolarında 07/06/2004 tarihinde başlamış bulunmaktadır. Lazca yayın için yapılan müracaat reddedilmiş, bazı Boşnak vakıf ve dernekleri kendilerinin Türk olduğunu (Boşnak olmadığını!) ve bu nedenle Boşnakça yayını kınadıklarını açıklamıştır.

www.gurcuhaber.com 'dan veyahut www.chveneburi.net 'teki "Anadilde yayın İmza kampanyası"na katılabilirsiniz.

İçindekiler :

Söyleşi
Gürcüstan Cumhurbaşkanı Şaakşvili ile Yapılan Söyleşi / Osman Nuri Mercan
Görüş Düşünce
Gürcü Anadilinde Yayın ve Eğitim İsteği / Osman Nuri Mercan
Eleştirinin Dayanılmaz Ağırlığı / Fahrettin Çiloğlu
Türkiye'deki Gürcüler Anadilinde Yayının Neresinde? / Fahrettin Çiloğlu
Tengiz Abuladze'nin Pişmanlığı / Ali İhsan Aksamaz
Tarih
Maçaheli Bölgesi Tarihi Hakkında / Zaza Şaşikadze
Parhali Kilisesindeki Lazca Yazıtlar / Zurab Batiaşvili
Etnoğrafya - Folklor
Şavşat-İmerhevi'de Yaşayan Gürcülerin Bir Yılı /  Kenan Yaşar
Gürcü Halk Dansları -14- / Oğuz Medetoğlu
Edebiyat - Sanat
Georges Dumezil ve Kafklas Halkları / Mustafa Yakut
Şiir: Unutulan Göç / Rüştü Bozkurt
Masal: Küçük Kentin Masalları / Guram Petriaşvili
Ali ve Nino İkinci Kez Türkçe'de

Gürcü Yazını -5- / Ulaş Başar Gezgin
Yaşam - Kültür
www.macaheli.net / Erdal Küçük (Tsivnaridze) 
Maçahelili Rssam: Nevin Ulutürk
Macahel Vakfı Etkinlikleri / Erdal Küçük (Tsivnaridze) 
Saakaşvili Türkiye'de / Gaffar Yılmaz (Katamadze) 
Gürcüce
Lazca - Megrelce - Gürcüce - Türkçe Sözlük
Haberler - Basından


Yazışma Adresi : Halaskargazi Caddesi Simge Apt. No: 59 Kat: 6 D.5 Harbiye - İstanbul
Telefon : 0212 - 231 79 2 8 / 0212 - 233 56 82
Fax: 0212 - 246 02 27
e-mail : [email protected]

Abone : ABONET
Online Abonelik: https://www.abonet.net/abonelik.asp
Telefon: 0212 - 222 83 32 /  0212 - 222 72 06
Fax: 0212 - 222 27 10
Web Site: www.abonet.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.