Gürcüstan Dışışleri Bakanı Gela Bejuaşvili: İstanbul’da “Gürcü Kültür Merkezi” Açmayı Planlıyoruz

Gela Bejuaşvili

Gela Bejuaşvili21 Eylül 2006, 10:12

GÜRCÜSTAN DIŞIŞLERİ BAKANI GELA BEJUAŞVİLİ: İSTANBUL’DA “GÜRCÜ KÜLTÜR MERKEZİ” AÇMAYI PLANLIYORUZ

ERDAL KÜÇÜK - KAMİL OLGUN

- “Güçlü Gürcü ordusu Gürcüstan’ın istikrar ve güvenliğinin teminatıdır.”
- “Diaspora ile birlikte kültürel alandaki işbirliğini daha da geliştirmek istiyoruz.”
- “Türkiye, Abhazya sorunun çözümü sürecinde önemli roller üstlenebilir.”
- “Abhazların kendi etnik ve kültürel özellikleri korumaları ancak gürcülerle mümkündür.”
- “Gürcüstan devleti, Abhaz halkını Ruslaştırmadan, başka bir deyişle asimilasyondan  koruyacaktır.”
- “Türkiye’deki Abhaz diasporası Abhazya’nın Rusya içinde eriyip gitme yok olma tehlikesini  görmeli ve iyice düşünmelidir.”


Sayın bakan, ilk once bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Her alanda gelişmekte olan Türkiye-Gürcüstan ilişkilerin daha da geliştirmesinde Türkiye’deki Gürcü diasporası neler yapılabilir? Bu konuda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Siz Gürcü diasporası temsilcisisiniz. Türkiye’deki Gürcü diasporasını şahsınız vasıtası ile selamlıyorum. Türkiye ile Gürcüstan arasında her alanda gelişmekte olan işbirliği ve stratejik ortaklık mevcuttur. 

Türkiye sadece komşumuz değil, önemli dostumuzdur. Savunma Bakanlığı yaptığım yıllarda Türkiye’nin Gürcü ordusuna yaptığı yardımlara şahit oldum. Bu yardımlar halen de devam etmektedir. Güçlü Gürcü ordusu Gürcüstan’ın istikrar ve güvenliğinin teminatıdır.
        
Türkiye’de yaşayan Gürcü kökenliler ilk önce Türkiye Cumhuriyeti devletinin fedakar ve çalışkan vatandaşlarıdır. Gürcüler dünyanın neresinde olursa olsunlar  yaşadıkları ülkenin kanunlarına sıkı sıkıya bağlı vatandaşlardır. Tabi ki Türkiye’deki Gürcü diasporası Gürcüstan için çok önemlidir. Diaspora ile birlikte kültürel alandaki işbirliğini daha da geliştirmek istiyoruz. Türk yetkililer ile beraber ister Gürcüstan’da, ister Türkiye’de olsun diaspora ile çeşitli kültürel çalışmalar, konferanslar, folklor gösterileri düzenlemek istiyoruz. Bu ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Gürcü diasporası ülkelerimiz arasında kurulmuş önemli ve sağlam bir köprü haline gelmelidir. 
        
İstanbul’da “Gürcü Kültür Merkezi”ni açmayı planlıyoruz. Gürcü dilinin ve Gürcü kültürünün korunması için bu kültür merkezine önemli görevler düşecektir. Kültür merkezinde Gürcü dilinin öğretilmesi amacıyla Gürcüce kurslar açmayı planlıyoruz. Bu oldukça önem arz eden  bir konudur. “Gürcü Kültür Merkezi” ile ilgili  Türk meslektaşlarımızla görüşmeler yapmaktayız.
Gürcüstan’ın ayrılıkçı Abhazya sorunun halledilmesinde Türkiye’nin arabuluculuğu söz konusu mu? Gürcü hükümetine Abhazya anlaşmazlığı çözümünde en çok hangi ülkeler destek vermektedir?

Gürcüstan Devlet Başkanı Miheil Saakaşvili Abhazya anlaşmazlığının barışçıl yollarla çözülmesini istiyor. Bizler de bu yönde yoğun faaliyetlerde bulunuyoruz. 
        
Türkiye, Abhazya sorunun çözümü sürecinde önemli roller üstlenebilir. Bu konuda Türk dostlarımızla görüşmelere hazırız. 
        
Bilindiği üzere Türkiye’de Abhaz diasporası var. Abhaz diasporasının temsilcileri çözüm sürecine katılabilir ve iki kardeş halk olan Gürcülerle Abhazlar arasında buzların erimesine yardımcı olabilir.
       
Ben bir konuyu özellikle belirtmek istiyorum ki, Abhazların kendi etnik ve kültürel özellikleri korumaları ancak Gürcülerle anlaşarak mümkündür. Abhazya’da Ruslaştırma süreci ivme kazanıyor. Krasnodar, Moskova ve  Sibirya’dan gelen Ruslar, Abhazya’ya yerleşmekte buralarda mal-mülk satın almaktadırlar. Evler, yerler satın almaktadırlar. Bu uluslararası hukuka ve de dolayısıyla Gürcüstan kanunlarına aykırıdır. Gürcüstan devleti, Abhaz halkını Ruslaştırmadan  başka bir deyişle asimilasyondan  koruyacaktır. Bizler Abhazya’nın özerkliğini koruyacağız. Abhazya’da insan haklarını hakim kılacağız. Türkiye’deki Abhaz diasporası Abhazya’nın Rusya içinde eriyip gitme yok olma tehlikesini  görmeli ve iyice düşünmelidir. 
        
Abhazya sorununun çözümü için Gürcü hükümetine destek veren ülkelere gelecek olursak ABD, Türkiye ve Batı Avrupa ülkeleridir. Abhazya sorunun çözümünde Rusya’nın rolünü de göz önünde bulundurarak Rusya ile görüşmelere devam etmekden yanayız.

Müslüman Meshetililerin (Ahıskalıların) Gürcüstan’a dönüş süreci ne aşamada? Ahıskalıların Gürcüstan’ın hangi bölgelerinde yerleştirmeyi düşünüyorsunuz?

Sovyet yönetimi tarafından acımasızca, insan hakları çiğnenerek Gürcüstan’dan sürülmüşlerdir. Barbarca sürülen Müslüman Meshetililer anavatanları olan Gürcüstan’a dönmelidir. Bu dönüş mutlaka gerçekleştirecektir. Bunun için Gürcü hükümetinin ilgili mercileri yoğun bir şekilde çalışmalar sürdürmektedirler. Dönüş yapan Meshetililerin vatanı sadece Mesheti değil, tüm Gürcüstandır. Onun için hükümet onlara uygun gördüğü yerlere yerleşme imkanı verecektir. Yerleşip, Gürcüstan vatandaşı olduktan sonra Gürcüstan’da istedikleri yerlere gidebilirler, istedikleri yerde ev satın alabilirler, istedikleri yerde toprak satın alabilirler. Kısacası her türlü haklara sahip olacaklardır. 

Türkiye ile Gürcüstan arasında vize rejimi kaldırılması iki ülke vatandaşları tarafından çok olumlu karşılandı. Sırada yeni kolayılıklar varmı?

Evet. Türkiye ile Gürcüstan arasında vize rejimin kaldırılması çok önemli bir olaydır. Ülkemize yatırım yapmak isteyen işadamları için ülkelerimizde bir yıl vizesiz kalma imkanını sağlayacağız. 
Türkiye ile Gürcüstan arasında işbirliğinin daha da geliştirmesi konusunda önemli adımlar atılacaktır Türkiye-Gürcüstan dostluk ve işbirliğine çok önem veriyoruz.

Sayın Bakan, röportaj istediğimizi kabul ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyoruz.

Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.